atarionline.pl The400 - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthortakron27
    • CommentTime12 Apr 2024 zmieniony
     
    posuchałem TotalDaze, na moje ucho u mnie przycina ale jest przester. na Compy Shop Demo też jakby przesterowane audio.

    ed: 'półka wyżej' ale cenowo u nas półka taka sama. a500mini za 470 kupowałem

    ed 2:

    TotalDaze - śmiety z prawej strony w dalszych częściach dema
    ComypShop - śmiety z prawej strony w dalszych częściach dema
    >
    śmiety nie pojawiaja się przy ustawieniu rozdzielczości w poziomie 336

    !
    szanowne grono,
    jaka powinna być właściwa rozdzielczość do ustawienia zamiast tego max 350x212 abyśmy byli zadowoleni?
    360x 240? a może wystarczy 340 w poziomie? ile w pionie ?

    ?
    • 2: CommentAuthortakron27
    • CommentTime12 Apr 2024
     
    ok, i tak chyba więcej się nie wyciśnie jak x240.
    załącznik, do testowania.
    pliki cfg mają atrybut tylko do odczytu.

    ;-P historia jak z a500mini i AGS - nie uruchamiać konfigurowania programu bo się zy3bie i trzeba będzie dograć konfig ręcznie.

    the400mini podczas konfigurowania maszyny dla danego pliku tworzy na penie plik .cfg o tej samej nazwie co program/gra. to plik tekstowy, można edytować.
    można więc ręcznie wprowadzić np. rozdziałkę 240 w pionie i np. 350 lub 336 (żeby nie było śmietów) w poziomie. dla x240 offset ustawiamy na 0.
    • 3: CommentAuthorAtaripuzzle
    • CommentTime23 Apr 2024 zmieniony
     
    Gdy przejdziecie z Basica the 400 do Self Testu komendą Bye i włączycie test klawiatury to zobaczycie klawiaturę 1200XL - nie 400. Przełączenie się na 130 XE nic nie zmienia w funkcjonowaniu klawiatury jest ta sama klawiatura 1200XL. Co ciekawe widnieją tam klawisze funkcyjne H-Help i R-Reset - niestety nie działają lub nie wiadomo jakim skrótem je uruchomić.

    Nie wiem jak uruchomić Rom własnego os-a self testu, żeby sprawdzić czy wyświetli się inna klawiatura ponieważ w 400 mini przechodzi do memo pada. Na Atariki jest jakaś wskazówka, ale nie wiem jak skorzystać:

    "Natomiast wpisanie BYE z BASIC-a (sposób 3) powoduje skok do wektora BLKBDV ("Blackboard mode", $E471). Wektor ten w komputerach 400/800 wskazywał na MEMO PAD, którego w komputerach XL/XE nie ma. W 1200XL wektor ten został przekierowany i również wskazuje na Power-Up Display. Z kolei w pozostałych komputerach XL/XE oba wektory zostały przekierowane na procedurę uruchamiającą SELF-TEST, zatem skok przez oba wektory BLKBDV, PUPDIV powoduje uruchomienie SELF TEST-u."


    Edycja: Tak Peri Noid 800XL miało w self teście taką samą klawiaturę jak 1200XL - sprawdziłem przed chwilą. Więc inna niż ta rzeczywista - może tu też tak być (w przypadku Atari 400). Ale Atari 130XE już ma prawidłową - mniej klawiszy
    • 4:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime23 Apr 2024
     
    Jest z tym drobny bałagan. Ale czy nie było przypadkiem tak, że wczesne 800XL miały Self Test taki jak w 1200XL? Akurat klawisze funkcyjne (F1-F4) mi się udało wywołać więc one są mapowane. Niestety, Help i Reset nie wykombinowałem. Coś mi się tak kołacze, że podobnie jest w przypadku AKI ale tam chyba jednak Help jest...
    • 5: CommentAuthortakron27
    • CommentTime23 Apr 2024 zmieniony
     
    od pierwszych dni było pisane, że (póki co) help i reset nie są zamapowane, nie działają. niby można konfigurując przyciski pada/joya przypisać przycisk reset klawiatury, ale i tak on nie działa.

    (jak na razie) nie podstawisz innego os'a jak ten który jest użyty w tym emulatorze.
    a wskazówka z Atariki chyba tyczy się real-hw a nie użytego tu emulatora.
    • 6:
       
      CommentAuthoryerzmyey
    • CommentTime23 Apr 2024
     
    Gościu zhackował to i przeniósł tu swój Project Carousel - tu widać proces instalacji: ->link<- - ale ja się na razie wstrzymam i zobaczę, co dostarczy sama firma; czy stanie na wysokości zadania (czy z niej spadnie).
    • 7: CommentAuthortakron27
    • CommentTime23 Apr 2024 zmieniony
     
    nie, to proces działania. instalacja jest gupia. z tego co zrozumiałem nadpisujesz oryginalny fw jego zmodyfikowanym, żeby dalsze rzeczy mogły (pcuae) się odpalać z pena. ale nikt chyba nie wie jak 400mini zachowa się potem przy próbie wgrania nowego oficjalnego fw. i właśnie głównie dlatego ja się póki co wstrzymuję.
    • 8:
       
      CommentAuthoryerzmyey
    • CommentTime24 Apr 2024
     
    Doprawdy? Myslalem, ze to instalacja i konfiguracja pakietu.

    Czy to oznacza, ze ten pakiet wgrywa sie przez... 14 minut???

    =8-O

    Przeciez szybciej wejdzie na Atari gra z magnetofonu.

    Wyrazam wzmozone zaniepokojenie.
    • 9: CommentAuthortakron27
    • CommentTime24 Apr 2024
     
    ztc zrozumiałem tam się da jakośtak ten konfig ogarnąć, żeby 400mini po włączeniu od razu ładowało z pendrive wybrany tryb/emulator (atari800). bo może też inne sprzęty emulować, podobnie jak c64mini.
    a w filmiku, jak rozumiem, gościu chciał pokazać maksymalnie dużo co można robić z pcuae. ale jaki pisałem póki co nie eksperymentuję u siebie.
    • 10:
       
      CommentAuthoryerzmyey
    • CommentTime7 dni temu zmieniony
     
    .
    • 11:
       
      CommentAuthoryerzmyey
    • CommentTime7 dni temu
     
    Na razie jest program do automatycznego wykonywania configów (Win/Linux):

    ->link<-

    _____________________________________
    Grupa Dupa
    (Mono & Yerz)

    +

    Hooy-Program
    (Hellboj & Yerz)

    present:


    ******************
    ATARI 400 MINI MAKE CONFIG
    ******************

    Coding: Mono & Hellboj
    Idea and constant whining: Yerzmyey



    The archive contains versions for Linux and Windows.



    INSTRUCTION:

    It's kind of simple actually - put the files into the catalogue / folder You have the Atari files and run the prog.
    (The program doesn't read sub-catalogues, so You have to repeat the action for each folder).

    In return You FINALLY get the the normal Atari 8-bit configuration on The400Mini - 128Kb of RAM and full-screen resolution (here: 350x240 pixels).



    (C) Grupa Dupa & H-PRG 04.2024
    • 12: CommentAuthorAtaripuzzle
    • CommentTime7 dni temu zmieniony
     
    Próbowałem trochę używać Basica400, ale schrzanili mocno klawiaturę. Wstawianie nowego wiersza shift+insert nie działa, kursory działają nieprawidłowo (powinien być wciśnięty control + strzałki, a one przesuwają się bez tego), klawisz "clr" działa tylko na wirtualnej klawiaturze ekranowej. Może są jakieś jeszcze błędy, których nie wychwyciłem. Dobrze by zrobić jakąś "listę do poprawy" i zgłosić producentowi. (Wspomniany reset, help nie działa -to już wiadomo, ale klawisz Atari jest tylko na wirtualnej klawiaturze)
    • 13: CommentAuthortakron27
    • CommentTime7 dni temu
     
    yerzu, mono, etc - dzięki za skrypta.
    :) będzie skryptowane zaś, jestem trochę na wyjeździe.
    • 14: CommentAuthorAtaripuzzle
    • CommentTime7 dni temu zmieniony
     
    Dzięki za skrypt mono, yerzmyey i hellboj - przydatna rzecz. Yerzmyey, na atari age- w "update firmware sugestions" (czy jakoś tak) pomyliłeś chyba klawisz ctrl z klawiszem clr - może nie. Na podłączonej klawiaturze usb nie ma zmapowanego klawisza clr. Clr działa tylko na wirtualnej klawiaturze
    • 15: CommentAuthoradi
    • CommentTime5 dni temu
     
    Lakka na terminalu z Allegro za 50zł daje dużo więcej.
    Dla 400-ki plus za wygląd i oryginalne gry.
    Duży minus za nie działającą klawiaturę.
    • 16:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime5 dni temu
     
    Żadne "mini" nie ma działającej klawiatury.
    • 17: CommentAuthorAtaripuzzle
    • CommentTime4 dni temu zmieniony
     
    Panowie, jeśli edytujecie plik cfg i zmienicie controller_0_menu = "option"; na controller_0_menu = "help"; to lewy czarny klawisz dżojsticka na ściance będzie klawiszem help. Niestety nie da się tego zrobić z klawiszem reset. Szkoda tylko, że konsola czasem przywraca poprzednie ustawienia w pliku cfg.
    • 18: CommentAuthortakron27
    • CommentTime4 dni temu
     
    > Szkoda tylko, że konsola czasem przywraca poprzednie ustawienia w pliku cfg.
    sama z siebie? po wejściu w konfig danego programu, to tak. ale tak jest i z innymi, już się przyzwyczaiłem na a500.
    Ustaw atrybut read-only na tym pliku konfiguracyjnym. Może pomoże, nie sprawdzałem jeszcze.

    no i jeśli nie chcesz śmieci z prawej strony ekranu( nie pojawiają się na każdej produkcji) to zmień w konfigu szerokość z 350 na 336 pixeli.
    • 19: CommentAuthorAtaripuzzle
    • CommentTime4 dni temu zmieniony
     
    Dzięki za wskazówki takron27 - generalnie nie przywraca ustawień, ale jak się za wcześnie podczas włączania gry trzyma help to takie są efekty - klawisz przestaje działać, bo przywrócone są poprzednie ustawienia. Na razie działa, bo poprawnie go przyciskam.
    • 20: CommentAuthortakron27
    • CommentTime3 dni temu
     
    a co tutaj daje trzymane help-a podczas włączania jakiegoś programu?
    • 21:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime3 dni temu
     
    Help się przydaje w niektórych programach. Że o Self Test nie wspomnę.
    • 22: CommentAuthorAtaripuzzle
    • CommentTime3 dni temu zmieniony
     
    "a co tutaj daje trzymane help-a podczas włączania jakiegoś programu?"

    W grze Flob trzymanie helpa podczas pierwszego ekranu (splashu) aż do ekranu tytulowego (gdy pojawi się różowy ekran), włącza cheat mode, że można wybrać poziom gry jaki się chce. W zwykłym trybie trzeba przechodzić grę od początku a w trybie cheat mode nie.
    • 23: CommentAuthorrafaldudek
    • CommentTime2 dni temu zmieniony
     
    To sprzęt dla ludzi, którzy znają tylko słowo "Atari" i wiedzą, że tam są gry... Moim zdaniem to świetna sprawa. Ilość sprzedanych mini-maszynok zwala z nóg. Dlatego wydamy TONY specjalnie na A400mini dla klienta, który chce tylko włożyć pendrive i grać, nie mając pojęcia o niczym innym... Zobaczymy, jak to się przyjmie. Może inni producenci gier też o tym pomyślą. To nowy rynek.
    • 24: CommentAuthorgorgh
    • CommentTime9 godzin temu
     
    Rafał: tak z ciekawości to ile egzemplarzy the400 się sprzedało?