atarionline.pl TSFX Turbo Blizzard - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1: CommentAuthorbaktra
    • CommentTime27 Mar 2024
     
    Świetnie. Zobaczę, co da się zrobić w związku z kolizją.
    • 2:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime27 Mar 2024 zmieniony
     
    A mi się załadowało... Serio. Wersja dla portu joya. Loader dla KSO Turbo 2000 wczytany z XEX-a z AVG. I wczytało się za pierwszym razem. Aż się zdziwiłem. Zgodnie z podpowiedzią Dely'ego przy ładowaniu po wybraniu R wpisuję:
    D: @
    (przed małpką jest spacja). Dzięki temu nie ma potrzeby potwierdzać ładowania i to ma, zdaje się, znaczenie.
    • 3: CommentAuthorbaktra
    • CommentTime27 Mar 2024
     
    To powinno załadować się z KSO Turbo 2001.

    Ostatecznie okazało się, że przyczyną nie była kolizja programów ładujących, ale problem z przerwami pomiędzy blokami.

    Turbo 2000F zatrzymuje silnik, gdy bufor bloku jest pełny. To jest dobre.

    Turbo 20001 zatrzymuje silnik po przesłaniu danych z bufora blokowego do lokalizacji docelowej. To niedobrze, bo transfer trwa 1-2 sekundy. To dodatkowe opóźnienie spowodowało awarię Speedy2700, ponieważ część kolejnego tonu pilota została pominięta.

    Upewniłem się, że TSFX generuje hojną ciszę przed pierwszym blokiem Speedy2700.
    • 4: CommentAuthorlexx
    • CommentTime27 Mar 2024
     
    Teraz działa z turbo 2001 :)
    • 5: CommentAuthorbaktra
    • CommentTime28 Mar 2024
     
    TURGEN 9.2.16
    ->link<-
    • 6: CommentAuthorlexx
    • CommentTime28 Mar 2024
     
    Dzięki, przetestowałem, wszystko działa jak należy.
    • 7:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime28 Mar 2024
     
    No to ciągniemy :-) Muszę się zastanowić, jaką składankę sobie machnąć.

    Szkoda, że przy takiej operacji Turgen nie umie pokazać, jaki jest łączny czas wynikowy wszystkich programów, które ma przetworzyć. Chociaż przybliżony. Mam takie krótkie taśmy C-15, idealne na nagrywanie w turbo. Ale jednocześnie tylko 7:30 to mało i chciałoby się móc pooptymalizować zawartość.
    • 8: CommentAuthorbaktra
    • CommentTime28 Mar 2024
     
    @Peri Noid
    Jeśli wygenerujesz pliki WAVE dla elementów projektu w trybie podglądu, uzyskasz dobre przybliżenie.
    • 9:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime28 Mar 2024
     
    O... A tego to nie znałem... Super. Zwłaszcza, gdy można sobie wygenerować jednego XEX-a, który nagra wszystko na raz.
    • 10: CommentAuthorlexx
    • CommentTime28 Mar 2024
     
    Coś pomieszałem w ustawieniach i wywala mi teraz błąd 136, wysłalibyście mi screenshot-a z ustawieniami wtyczki dla KSO 2000.
    • 11:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime28 Mar 2024 zmieniony
     
    Ja ustawiałem tak jak na screenshotach. A wyszło mi to co w załączniku. KSO2000, magnetofon z kabelkiem do portu joysticka.
    • 12: CommentAuthorlexx
    • CommentTime29 Mar 2024
     
    Dzięki
    • 13: CommentAuthorlexx
    • CommentTime29 Mar 2024
     
    Coś jest nie tak, dla KSO turbo 2000 z SIO każda gra po nagraniu wywala błąd 136. Oprócz 1k Atascii Blaster.
    • 14: CommentAuthorbaktra
    • CommentTime1 Apr 2024
     
    @lexx
    Nie można potwierdzić użycia emulatora. Czy mogę mieć niefunkcjonalny TSFX?
    • 15: CommentAuthorlexx
    • CommentTime1 Apr 2024 zmieniony
     
    @baktra testowałem kilkanaście gier, turbo 2000 nie udało mi się wczytać, 2000F wczytałem 2 gry eggard i 1k Atascii Blaster. dłuższe gry wywala zawsze błąd 136 lub 142 lub nic się nie wczyta i stopuje magnetofon. Podeślij mi jak możesz jak u ciebie jest ustawiony plugin KSO 2000, Ustawię tak samo i sprawdzę.
    • 16: CommentAuthorbaktra
    • CommentTime1 Apr 2024
     
    Jedynym ustawieniem, które ma jakikolwiek wpływ na TSFX jest „Typ sprzętu”
    • 17: CommentAuthorlexx
    • CommentTime1 Apr 2024
     
    @baktra możesz wygenerować u siebie z tego pliku TSFX i podesłać, nagram i sprawdzę.
    • 18: CommentAuthorbaktra
    • CommentTime1 Apr 2024
     
    Oto TSFX. Sama gra jest dość duża, więc wygenerowałem złożony TSFX dla potężnego kartridża, takiego jak AVGCART.

    Wybrałem także format pliku Speedy2700, ponieważ gra jest zbyt duża, aby mogła zostać w pełni załadowana przez moduł ładujący Turbo 2000F.

    Zatem TSFX generuje krótki plik, który można załadować przez Turbo 2000F. Krótki plik następnie ładuje resztę gry w formacie Speedy2700.
    • 19: CommentAuthorlexx
    • CommentTime2 Apr 2024 zmieniony
     
    Gra po nagraniu załadowała się poprawnie. Wygenerowałem plik według opisu i uruchomił się poprawnie, pod turbo 2001 i 2000f.
    Wszystko działa jak należy, Dzięki
    • 20: CommentAuthorbaktra
    • CommentTime2 Apr 2024
     
    Dobrze wiedzieć. Być może awarie ładowania były spowodowane konfliktem pomiędzy modułem ładującym a grą. Bez nieudanego TSFX nigdy się nie dowiem.

    Zgodnie z zaleceniami zawartymi w dokumentacji produktu, przed nagrywaniem taśm należy najpierw przeprowadzić test z emulatorem.
    • 21:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime2 Apr 2024
     
    Oj tam. Testy z emulatorem są dla miękiszonów ;-) Ja od razu nagrywam na taśmę, potem próbuję załadować. Jak się nie ładuje to próbuję inny loader. Jak to nie pomaga to nagrywam drugi raz i próbuję ponownie. Jak to nie pomaga to dopiero daję sobie spokój i próbuję co innego :-D
    • 22: CommentAuthorbaktra
    • CommentTime3 Apr 2024
     
    następną na liście jest rodzina AST. AST, ATT i „Omylny niewolnik” :-) aka Unerring Master.
    • 23: CommentAuthorlexx
    • CommentTime3 Apr 2024
     
    Super będziemy testować :)
    • 24:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime3 Apr 2024
     
    Takiego magnetofonu nie mam więc to już poza moją domeną. Ale z implementacji dla Blizzarda i KSO jestem bardzo zadowolony.
    • 25: CommentAuthorpigula
    • CommentTime3 Apr 2024
     
    @baktra - czyli systemy, które ja uwielbiam... zatem czekam :)
    • 26: CommentAuthorbaktra
    • CommentTime3 Apr 2024
     
    Proto TSFX, Atari Tennis
    AST, format AST
    • 27: CommentAuthorbaktra
    • CommentTime3 Apr 2024
     
    Proto TSFX, Diamondz
    Unnering Master
    • 28: CommentAuthorlexx
    • CommentTime3 Apr 2024
     
    AST - DZIAŁA
    UM - DZIAŁA
    • 29: CommentAuthorbaktra
    • CommentTime3 Apr 2024
     
    Dziękuję. To są dobre wieści.

    W ostatecznej wersji pozbyłem się irytującego czerwonego tła, które pozostaje po nagraniu.
    • 30: CommentAuthorbaktra
    • CommentTime4 Apr 2024
     
    Kolejna paczka TSFX dla rodziny AST.
    Wszystko to powinno działać. Naprawiono problem z czerwonym tłem. Tytuł TSFX wskazuje typ nagrania.
    • 31: CommentAuthorlexx
    • CommentTime4 Apr 2024
     
    Sprawdziłem wszystkie pliki, nagrywanie i wczytywanie odbyło się poprawnie.
    • 32: CommentAuthorbaktra
    • CommentTime4 Apr 2024
     
    TURGEN 9.2.17
    ->link<-
    • 33: CommentAuthorpustak
    • CommentTime4 Apr 2024
     
    UM sprawdzone działa - na razie moje jedyne turbo.
    Rewelacja - składankę można nagrać raz, dwa - całą stronę kasety za jednym podejściem.

    @baktra - świetna robota!
    • 34:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime4 Apr 2024
     
    Mi się podoba to, że można sobie przygotować całość "off-line" włącznie z szacowaniem, czy jeszcze coś mogę dopchnąć a potem nagrać za jednym razem.
    • 35: CommentAuthorpigula
    • CommentTime4 Apr 2024 zmieniony
     
    Nagrałem z ciekawości w UM jakiś folk gry Lasermania, ruszyło od pierwszego strzału. Ale chciałem sobie nagrać grę FRED.XEX z planszą pod VBXE i widzę, że plugin ma jakiś limit dotyczący wielkości bloku do 35KB... bo plik WAV mi się generuje.. ale TSFX się wykłada...
    I jeszcze jedna rzecz @Baktra, dodam, że to tylko moja opinia nie podoba mi się ingerencja w strukturę pliku. Plugin TSFX widzę, że pakuje dane i podczas wczytywania przez ułamek czasu w UM widać napis LOADING, a po wczytaniu DEPACKING, tego typu działanie u mnie deklasuje to rozwiązanie, bo nie będę w stanie zrobić kopii 1:1.
    @pustak - jak masz magnet z UM to bez problemu na tym magnetofonie wczytuje się AST i ATT.
    • 36:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime4 Apr 2024
     
    Nie zaznaczyłeś przypadkiem "Create standalone TSFXs" zamiast "Create one composite TSFX"?
    • 37: CommentAuthorbaktra
    • CommentTime5 Apr 2024
     
    Turgen nigdy, przenigdy nie dokonuje kompresji danych.

    Format pliku UM może zawierać bardzo długie bloki, które nie mieszczą się w pojemności TSFX. Typowe, łatwe rozwiązanie — dzielenie segmentów za pomocą narzędzia do przetwarzania .xex nie działa, ponieważ jeden blok UM mieści wiele segmentów.

    Miałem ten sam problem z konwersjami ExpressLoading dla innych systemów. Rozwiązałem to, upewniając się, że ExpressLoading nigdy nie daje bloku dłuższego niż 42 KB. Kosztem był jeden dodatkowy sygnał pilota.

    Mogę spróbować tego samego z UM.
    • 38: CommentAuthorbaktra
    • CommentTime5 Apr 2024 zmieniony
     
    Zmodyfikowałem plik binarny, aby zmieścił się w TSFX (dodano trzy segmenty INIT wskazujące na instrukcję RTS). Oczywiście plik jest duży, dlatego zalecany jest złożony plik TSFX.
    • 39: CommentAuthorpigula
    • CommentTime5 Apr 2024
     
    @Peri Noid - wygeneruje sobie dwa pliki z opcją standalone i one composite i zobaczę jak to się zachowuje podczas wczytywania.
    @baktra może źle się wyraziłem z tą modyfikacją.. natomiast tak jak pisałem podczas wczytywania pliku lasermania miałem logos loading a na końcu depacking (tego nie ma w pliku źródłowym), zapewne odpowiada za to opcja standalone...
    • 40: CommentAuthorbaktra
    • CommentTime5 Apr 2024
     
    @pigula
    O tej LaserManii.
    To sama gra wyświetla ekran ŁADOWANIA/ROZPAKOWANIA. Jak powiedziano wcześniej, nie robi tego TURGEN.
    • 41:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime7 Apr 2024
     
    Takie mam pytanie... @baktra, czy byłoby dla Ciebie trudne dorobienie takieg self-extractora ale dla ... trybu normal? Tak po prostu? Coby można sobie było również w normalu nagrywać na kasety twoją technologią? Bo w obecnych czasach przy łatwo dostępnych urządzeniach typu SIO2SD czy cartach to jest o wiele wygodniejsze niż np. Boot Casette Maker, którego zwykle do tego używałem. Zwłaszcza, że on ma ograniczenie na długość XEX-a a Turgen nawet Numen poprawnie przerabia.
    • 42: CommentAuthorpigula
    • CommentTime7 Apr 2024
     
    Dobra nagrałem demo gry Tony i lekko zmodyfikowanego freda z obrazkiem vbxe w UM. Samo nagranie poszło bez zarzutu... podobnie wczytanie. Baktra bardzo mi się podoba.. teraz generowanie kaset w polączeniu z AVG będzie czystą przyjemnością... jeszcze muszę zobaczyć, jak to wygląda dla kilku plików
    • 43: CommentAuthorbaktra
    • CommentTime7 Apr 2024
     
    @Peri Noid.
    Rozważane są standardowe nagrania taśmowe. Nie pomaga zaskakujący brak odpowiedniej dokumentacji.

    W międzyczasie możesz rozważyć wykorzystanie latynoamerykańskich kopiarek dyskowo-taśmowych, takich jak NHP, STAC lub SITRE.
    • 44:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime7 Apr 2024
     
    Chodzi mi o możliwość przygotowania sobie składanki na kompie i nagrania jej jednym ciągiem. Dzisiaj do południa machnąłem sobie taką kasetkę C15, 2x7 minut (z groszami). Twoja podpowiedziana metoda na oszacowanie czasu zadziałała bardzo dobrze. I bardzo mi się to spodobało. Nagrywanie "po staremu" jest jednak o wiele bardziej czasochłonne i nie chodzi o sam proces nagrywania - zapychanie dziur itp., odpychanie do końca taśmy, optymalizacja zajętości taśmy - to jest kłopotliwe. A tak - wrzucam w Turgena trochę binarek, on liczy, ja ewentualnie sobie przestawiam, żeby osiągnąć założoną długość (modulo margines na błędne oszacowanie), generuję TSFX, wgrywam na AVG, odpalam komp, odpalam magnetofon i program i idę robić co innego. Idealne :-)
    • 45: CommentAuthorSplawik
    • CommentTime7 Apr 2024
     
    Samo generowanie plików to świetna sprawa :-) Ale mam problem, żeby uruchomić tak wygenerowane xex-y pod SIDE 3. Zrobiłem zarówno pojedyncze jak i zestaw. Pod Altirą oba się urchamiają i jest ekran startowy (jak w załączonym obrazku). Na Atari z SIDE 3 po kliknięciu tego xex-a mam czarny ekran i nic się nie dzieje. Po uruchomieniu całego zestawu - mam z kolei ekran startowy, ale po wciśnięciu odpowiednich przycisków w magnetofonie nie działa klawisz start i nagrywanie się nie rozpoczyna.

    Mam magnetofon z turbo UM, binarki wgrałem skonwertowane na UM. Potem zaznaczyłem wszystkie pliki i uruchomiłem Create Self-Tape Extractors.

    Czy coś robię źle, czy pod SIDE3 nie zadziała?
    • 46: CommentAuthorbaktra
    • CommentTime7 Apr 2024
     
    @Splawik

    Wystąpił błąd. TURGEN generuje nieprawidłowy segment RUN dla wszystkich TSFX dla AST.

    Działa z niektórymi programami ładującymi binarnymi, ale to czysty przypadek.

    Poprawka jest łatwa i będzie dostępna za kilka dni.
    • 47: CommentAuthorbaktra
    • CommentTime7 Apr 2024 zmieniony
     
    Blizzard TSFX ma ten sam problem. KSO jest w porządku.
    Oto poprawiony plik turgen.jar

    ->link<-
    • 48:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime7 Apr 2024
     
    W jakich sytuacjach to się objawia? Wygenerowałem sobie kasetę w Blizzardzie i wszystkie progsy się ładują (13 różnych). Co najwyżej czasami muszę użyć mikroloadera a czasami K.S.O. ale w większości przypadków działa tak i tak.
    • 49: CommentAuthorbaktra
    • CommentTime7 Apr 2024
     
    @Peri Noid
    Nie można tego stwierdzić na pewno. Kod TSFX zaczyna się od adresu 2840, ale segment RUN wskazuje na 2800. Jeśli ktoś ma szczęście, pomiędzy tymi adresami są zera i procesor dotrze do 2840. Jeśli nie ma zer, wszystko może się zdarzyć.
    • 50:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime7 Apr 2024
     
    Rozumiem. Czyli powinienem sobie przegenerować zestaw i nagrać jeszcze raz... SUPER! :-D