atarionline.pl Atari 400 mini - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorbandolier
    • CommentTime28 Mar 2024
     
    Cześć! Od 2 dni jestem (szczęśliwym?) posiadaczem 400 mini. Zrobiłem krótki film na temat konsoli. Jakby był ktoś zainteresowany zapraszam, link poniżej. I jak mówi prawdziwy jupiter zostawcie lajka i suba ;) Pozdrawiam

    ->link<-
    • 2: CommentAuthormono
    • CommentTime28 Mar 2024 zmieniony
     
    Ciekawie to wygląda.
    1. Jest gdzieś lista typów cartridgy które to obsługuje?
    2. Sami napisali emula, czy bazowali na czymś?
    3. Yoomp gra w mono? :)
    • 3: CommentAuthorAdam
    • CommentTime28 Mar 2024
     

    mono:

    3. Yoomp gra w mono? :)

    Wręcz przeciwnie: Mono gra w Yoomp :)
    • 4:
       
      CommentAuthorccwrc
    • CommentTime28 Mar 2024
     
    Też odgrzewka i gdyby był jeszcze blok numeryczny:

    ->link<-

    Coś pięknego.
    • 5: CommentAuthorDope
    • CommentTime29 Mar 2024
     
    Ja na swój egzemplarz wciąż czekam. Pierwsze co, to mam zamiar przetestować gry, które wymagały czegoś więcej niż stockowa wersja a także jak się miewa obsługa gier wielodyskowych.
    • 6:
       
      CommentAuthoryerzmyey
    • CommentTime29 Mar 2024 zmieniony
     
    Video zaraz sobie zobaczę.

    Odnośnie cartów to nie wiem. Jest gdzieś lista plików i wiem, że carty chodzą. Możesz mi wysłać parę, to Ci sprawdzę.

    Co do emulatorów, zawsze używają już tych sprawdzonych, istniejących 'na rynku'

    Na razie jest to Atari 130XE ze stacją i jednym Pokeyem. Ale spodziewam się pozytywnych update'ów (tak było w przypadku Commodore'a).

    W każdym razie do mnie przyszło wczoraj.

    • 7: CommentAuthorAtaripuzzle
    • CommentTime29 Mar 2024 zmieniony
     
    według instrukcji konsola otwiera pliki:
    Cassette Tape .cas
    Disk .atr .atx .xfd .dcm
    Program .com .xex
    Cartridge .crt .rom .bin .car (sprawdzone rom i car na swojej)
    Playlist .m3u

    Mam też dobrą wiadomość, że na plik obrazu dyskietki "atr" z dosem na usb możemy zapisywać swoje pliki basica.- wystarczy z menu wyboru uruchamiania (po wybraniu pliku enterem - wcisnąć insert na klawiaturze) wybrać 130XE - zaznaczyć włącz basic "Enable basic" i uruchomić plik atr z dosem - swój - napisać program i zapisać na nim (tym atr z dosem) swój plik basica (SAVE "D1:NAZWA_PROGRAMU.BAS"). Z atr możemy wydobyć go lub skasować emulatorem portów szeregowych: "respeqt" (5 ikonka - podgląd dyskietki - przeciąganie na pulpit). Może jest możliwość kasowania plików bas ze swojego obrazu dyskietki na usb pod dosem w Atari 400 mini, ale zapomniałem jak to sie robi.

    Gdy podłączymy klawiaturę i wybierzemy enterem plik z usb- na mojej: "insert" przechodzimy do menu wyboru komputera i basica, enterem wchodzimy w katalogi, "page down" wychodzimy z katalogu. "Home" na klawiaturze włączamy program. Klawiszem "delete" odznaczamy wybrany plik - czyścimy wybór.

    Oprogramowanie ma czasem tą wadę, że musimy za każdym razem przy wybraniu pliku wybierać komputer (klawisz insert) 130xe bo inaczej "car" się nie uruchomi lub częściowo uruchomi, nie zawsze tak jest.

    Dodam tylko, że pod klawiaturę jest zrobiony tylko "yoomp" z tych 25 gier dostarczanych przez producenta no i basic- reszta jest pod joystick. Strzałki na klawiaturze nie działają w większości gier dostarczanych przez producenta np. w Henry's House - gra jest możliwa tylko na joysticku - oprócz gry "yoomp" - tu działają strzałki

    Działa Prince of Persia i Flob - plik car (Flob działa poprawnie na klawiaturze - fire "shift" - zmiana grawitacji - strzałki poruszanie, Prince of Persia działa dobrze tylko na joysticku)

    Nie podoba mi się, że ekran gry jest w oknie z ramką. Oprogramowanie jest nieintuicyjne, a czasem wciśnięcie wielu klawiszy na raz powoduje zawieszenie gry, dlatego dobrze robić zapisy.
    Jedynym plusem jest przewijanie gry (działa tylko na joysticku) i zapis (działa też na klawiaturze)

    Po wyłączeniu konsoli musimy wybrać ponownie swój plik z grą, aby zapis był widoczny w slocie zapisów. Wydaje się to niedopracowaniem.

    Dodam tylko że z gry wychodzimy przyciskiem "home" tylko na joysticku - nie podpisany przycisk, - lub krótko wciskając przycisk wyłącznika konsoli - nie da się wyjść z gry klawiaturą. Przycisk home (inny niż "home" na klawiaturze) to prawy przycisk przy wyjściu kabla od joysticka.


    Najpoważniejszą wadą konsoli jest to, że programiści zapomnieli o 2 klawiszach funkcyjnych Atari: "Help" i "Reset"- nie ma ich wogóle, tak więc na cheat-ach nie pogramy we Floba (helpem się je włączało). Jest tylko Start, Select i Option - pod f7, f6 i f5

    Wstawiam jeszcze świeżą recenzję comprehensive po angielsku:
  1.  
    uaktualniłem posta wyżej
    • 9: CommentAuthormono
    • CommentTime30 Mar 2024
     
    Pewnie dlatego że na klawiaturze Atari 400 nie ma HELP-a :)
    • 10:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime30 Mar 2024
     
    Jest za to klawisz "JIL".
    • 11: CommentAuthormono
    • CommentTime30 Mar 2024
     
    /|\ to późniejszy inverse video oidp.
    • 12:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime30 Mar 2024 zmieniony
     
    Pod Incognito pełni rolę Help do wchodzenia do menu. Ale masz rację, że potem to był Inv.
    • 13: CommentAuthoras...
    • CommentTime30 Mar 2024
     
    Czy da się aby yoomp! był w stereo?
    • 14: CommentAuthormono
    • CommentTime30 Mar 2024
     
    Przykro mi :]
    • 15: CommentAuthorthewasp
    • CommentTime30 Mar 2024
     
    :)
    • 16: CommentAuthorAtaripuzzle
    • CommentTime30 Mar 2024 zmieniony
     
    Nie wiedziałem jak odpowiedzieć, ponieważ nie wiedziałem czy grają dwa głośniki monitora - ale gra chyba tylko jeden, dopiero zauważyłem, że yoomp jest w mono - jest napis "stereo not detected" w Atari 400 mini - nie zauważyłem w opcjach włączenia stereo - chyba nie ma takiej opcji
    • 17:
       
      CommentAuthorstring
    • CommentTime30 Mar 2024 zmieniony
     
    Mi się nie pokazują pliki atx w folderze.
    W wielu grach obcięty jest obraz od góry i dołu. W opcjach bieda.
    Brak klawisza help.
    Podobno emulacja 5200 kuleje.
    Mam nadzieję że poprawią to w kolejnym firmware.
    • 18: CommentAuthorAtaripuzzle
    • CommentTime30 Mar 2024 zmieniony
     
    te rodzaje rozszerzeń spisałem z instrukcji Atari 400 mini - konsola nie pokazuje rozszerzeń - może popełnili błąd w instrukcji. Zamiast pliku car był w instrukcji chyba babol "c##" - ale bez problemu konsola otwiera pliki car.
    Wydaje mi się, że jak pierwszy raz konsolę odpaliłem - obraz chyba nie był obcięty - dopiero później zobaczyłem że tam, gdzie są czarne paski - wyświetla się czasem tekst - i dopiero później zauważylem że ucina kilka pikseli, więc chyba to błąd jakiegoś automatycznego skalowania
    • 19: CommentAuthoras...
    • CommentTime30 Mar 2024
     
    @Mono,
    Kiedyś przeszedłeś na stereo, to spokojnie zaczekam na rm800.
  2.  
    String jeżeli ci się nie pokazują pliki atx - sprawdź czy nie masz za dużo plików w folderze. Konsola może ich wyświetlić w folderze tylko ok 270 - jeżeli się ma ich więcej trzeba je rozdzielić na kilka folderów
    • 21:
       
      CommentAuthorstring
    • CommentTime31 Mar 2024
     
    Nie mam za dużo plików. Zrobiłem sobie nawet testowy folder gdzie wrzuciłem różne formaty. Cas, atr, car, rom, xex widzi i czyta normalnie. Atx w ogóle nie widzi. Są pliki atx różnej wielkości ale żadnego z nich nie widzi. Tylko ja mam ten problem?
    • 22: CommentAuthorAtaripuzzle
    • CommentTime31 Mar 2024 zmieniony
     
    W takim razie pomylili się w instrukcji - jeżeli ich nie widzi to pewnie nie obsługuje - ja nie wiem jak sprawdzić, bo nie wiem skąd taki plik ściągnąć.

    Atari 400 mini tworzy na usb atr the400Basic.atr tam się zapisują nasze pliki basica. Można je wydobyć respeqt z obrazu dyskietki atr.
    Polecam korzystanie z tego atr - ponieważ na nim obraz z basica wydaje się nie obcięty.
    Zauważyłem, że obraz jest obcinany nieznacznie w zależności odstawień pliku (insert-opcje). Ta sama gra m.u.l.e w zależności od ustawień pliku, może mieć tekst obcięty lub prawidłowy, widoczny (nie obcinany).
    Trzeba za każdym razem wchodzić insertem w opcje wybierac 130XE i ustawiać Szerokość wyświetlania na 350 wysokość na 212 - na maxa ile się da.
    Jeżeli nie zaktualizują firmware odradzam zakup. Na emulatorze Altirra prawie żadnych problemów - jest genialny w porównaniu z Atari mini.
    • 23: CommentAuthortakron27
    • CommentTime2 Apr 2024
     
    moje dotarło 29go. ale odpaliłem dopiero wczoraj wieczorem.
    z wqrzających na szybko rzeczy: przy każdym pliku trzeba osobno ustawiać typ maszyny (domyślna to atari800; max 130xe), to samo z rozdzielczością (domyślnie wymiary obrazu to 320x200; max yy 350x219? jakoś tak), klawiatura nie obsługuje klawiszy reset i help. - tak jak yerzy pisze, nadzieja w nowszych firmware
    • 24:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime2 Apr 2024
     
    Copy-pasta bywa zwodnicza... W tym wątku Yerzy nic nie napisał ;-)
    • 25:
       
      CommentAuthorJacques
    • CommentTime2 Apr 2024 zmieniony
     
    @Peri Noid
    "6: yerzmyey 4 dni temu zmieniony"

    Niedokawienie też bywa zwodnicze :D
    • 26:
       
      CommentAuthoryerzmyey
    • CommentTime2 Apr 2024
     
    A nie, bo cos tu jednak pisalem. :-P

    W kazdym razie zglosilem im bugi na maila.

    Mysle, ze warto ich o to atakowac, zeby poprawili bledy.

    Pzdrrrr.
    • 27:
       
      CommentAuthorPeri Noid
    • CommentTime2 Apr 2024
     
    A widzieliście gry bonusowe?