atarionline.pl Emulatorowanie przenośne. - Forum Atarum

Jeśli chcesz wziąć udział w dyskusjach na forum - zaloguj się. Jeżeli nie masz loginu - poproś o członkostwo.

  • :
  • :

Vanilla 1.1.4 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

    • 1:
       
      CommentAuthorPecus
    • CommentTime1 Apr 2024 zmieniony
     
    Panowie (i Panie).

    Tak tu się rozpisujecie o (fakt, ładnym z zewnątrz) emulatorze Atarki, który trafił do sprzedaży ostatnio.

    A ja szukałem dla dzieciaków czegoś przenośnego i mam już kilka takich konsolek (jak się okazuje droższych od tej, którą za chwilę zaprezentuję i wcale nie lepszych).

    Ostatnio kupiłem takie cudo:
    ->link<-
    (tam jakiś kod jest i wychodzi $39)
    za śmieszne pieniądze.
    I kurde no.... dobry ekran, analogi, bumpery, akumulator, dwa gniazda kart pamięci (oddzielna na system), 1GB RAM, dwa złącza USB-C (jedno OTG - można podpiąć dodatkowe kontrolery, kartę sieciową itp). Pod spodem działa retroarch z nakładką Emulation Station. A ma to do tego dobry procek.

    Atarka chodzi na tym świetnie, a do tego nawet Dreamcast emulowany jest wystarczająco dobrze by przyjemnie na nim grać. Nie wspominam już o PSP (analogi!), N64, czy NDS.

    Za te pieniędze.... cudo.


    Taka moja opinia, po 3 tygodniach zabawy (głównie moje dzieciaki, z których starszy zajął się konfiguracją, bo oryginalną trzeba trochę zmodyfikować :)

    Jedyna wada.... troszkę gorsze wykonanie obudowy niż w tych "lepszych", ale jak bym nie miał porównania, to nie uważałbym, że jest złe.
    • 2:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime1 Apr 2024
     
    Save game można robić? Tudzież zapisywać jakoś inaczej stan gry i do niej później wracać?
    Czy gry MAME-owe z automatów też się na tym odpalą (te 2D-pixel raczej) ?
  1.  
    Jeżeli dobrze zrozumiałem,to jest opcja Save state.
    ->link<-
    • 4:
       
      CommentAuthorPecus
    • CommentTime2 Apr 2024 zmieniony
     
    Save oczywiście można robić. Możesz też tak skonfigurować całość, że wyłączenie konsolki automatycznie robi zapis stanu, a włączenie ładuje taki zapis od razu i uruchamia.

    Z MAME wszystko co lubiłem chodzi perfekcyjnie (grywam w Time Pilota, Asteroids czy Commando)
    • 5:
       
      CommentAuthorccwrc
    • CommentTime2 Apr 2024
     
    Moja bardzo, bardzo subiektywna opinia: Mini-laptop, notebook.

    Coś, co ma fizyczną klawiaturę bije takie zabawki jeszcze przed startem.
    • 6:
       
      CommentAuthorPecus
    • CommentTime2 Apr 2024 zmieniony
     
    Oczywiście że laptop czy coś z klawiaturą będzie lepsze (jeśli potrzebna Ci klawiatura). Po USB-C możesz tu oczywiście mieć podłączoną klawiaturę. Taka na BT też działa jak podepniesz odbiornik BT. Oczywiście zawsze pozostaje klawiatura ekranowa.

    Ja tylko mówię..... $39 z dostawą w tydzień :) - przebij to :)
    • 7:
       
      CommentAuthorccwrc
    • CommentTime2 Apr 2024
     
    Nie przebiję tej ceny.
    Ale sam potrzebuję pomocy :)

    ->link<-
    • 8:
       
      CommentAuthorSantyago
    • CommentTime2 Apr 2024 zmieniony
     
    • 9:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime3 Apr 2024 zmieniony
     
    @Pecuś
    Z Twojego linka wynika, że ta konsolka ma 64GB. Wystarczająco jest? Widziałem też gdzie indziej wersję 128GB, czyżby chodzi o to, że jest tam po prostu 2x więcej gier? :o
    ->link<-
    Pytam w kontekście czy to coś daje i jakie jeszcze programy (użytkowe) można tam zainstalować oprócz gier, na tym ArkOS. :)
  2.  
    Tam dwie karty SD wchodzą.
    Bierz z wieksza karta.
    • 11: CommentAuthorconrad
    • CommentTime3 Apr 2024
     
    Te karty to zazwyczaj noname - iść trwałość jest wątpliwa.
  3.  
    Tak. Dla bezpieczenstwa można zrobić backup tych kart.
    • 13:
       
      CommentAuthorPecus
    • CommentTime3 Apr 2024
     
    Tak jak poprzednicy pisali. W zestawie są zawsze 2 karty.
    - pierwsza z systemem (u mnie 32GB ale wystarczy mniejsza).
    - druga z grami (64 lub 128GB - wypchana po brzegi piratami :) ).

    Obie to faktycznie najgorsze noname. Należy od razu wymienić na jakieś inne.
    • 14:
       
      CommentAuthorAlex
    • CommentTime4 Apr 2024 zmieniony
     
    Dodam, że chuje z Alledrogo próbują sprzedawać tę konsolkę za siedem stów! ->link<-
    • 15: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime4 Apr 2024
     
    Na Reddit jest duże community ->link<- . Najlepsze recenzje takich konsoli robi Retro Game Corps ->link<- - polecam.
    Ja zacząłem od Miyoo Mini, potem RG503 a najnowszym zakupem był Ayn Odin 2 i jest to na tyle silna maszyna, że wystarczy na najbliższych kilka lat.
    • 16:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime4 Apr 2024
     
    @Alex, ale to norma, że są tacy, co chcą nieuczciwie zarobić. Po co zwracać na nich uwagę? Chyba tylko, żeby przed nimi ostrzec.
    • 17:
       
      CommentAuthorAlex
    • CommentTime4 Apr 2024
     
    @jhusak - Oczywiście, że ostrzec :)
    • 18:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime4 Apr 2024 zmieniony
     
    To panowie napiszcie jeszcze jakie konkretnie karty
    pamięci najlepiej nadają się do tej zabawy, ok?
    • 19: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime4 Apr 2024 zmieniony
     
    Odnośnie kart to najlepiej wywalić te noname, bo w losowych momentach padają i np. nie wiadomo czy niedziałanie konsolki jest spowodowane problemem sprzętowym, albo można stracić save state z długo granego RPGa. Polecane są dowolne Samsung, Kingston, SanDisk etc. ->link<-
    Oprócz wywalenia karty też warto wywalić dołączony czytnik kart USB, ponieważ było sporo przypadków reportowanych na reddicie gdzie powodowały uszkodzenie portu USB w kompie, przegrzewały się do poziomu stopienia plastiku, uszkadzały kartę SD.

    Kartę z grami polecam zastąpić jakimś Rom Packiem, wg mnie najlepszy (z ładną kolekcją gier na małe Atari) to ->link<-
    • 20:
       
      CommentAuthortOri
    • CommentTime5 Apr 2024
     
    Pecus - dzięki za info. Kupiłem sobie na nudne czasy :) onionOS i trochę pogram, hehe.

    tOri
    • 21:
       
      CommentAuthorpancio
    • CommentTime5 Apr 2024
     
    Ja kiedyś zanabyłem RG35XX - fajna konsolka, dobry wyświetlacz... ale nie miałem czasu wrzucać do niej kontentu z Atari... czy ktoś ma jakiś "gotowy" obraz SD, który można by użyć?
    • 22:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime8 Apr 2024 zmieniony
     
    Zamówiłem tę konsolkę (R36S) i jest już w drodze. :)

    Ciekawe czy bez problemu będzie można pograć tam np. w najnowsze buildy atarowskiego Scorcha od Pecusia i Pirxa. ;)
  4.  
    Daj znać jak to działa z emulacją Atari i Commodore. Może też zamówię.
    • 24:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime8 Apr 2024
     
    o kurcze, juz mam, 3 dni z kitAJU plynelo :O faktycznie drimkast dziala
    • 25: CommentAuthorbartgo
    • CommentTime10 Apr 2024
     
    Też mam, od dziś. Świetne gry z Segi.

    To nie ma wifi ale rozumiem że przejściowka z usb-c na zwykłe usb i dongle z linuksolubnym wifi zadziała. Fajnie byłoby jakiś backup sejwów po sieci robić i wgrywać nowe pliki. Potestuję.

    Pewno też jakiś kabelek USB-C do HDMI ogarnę, idealna konsolka na wyjazdy, z opcją wyjścia na TV.
    • 26:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime10 Apr 2024
     

    starymarabut:

    Daj znać jak to działa z emulacją Atari i Commodore. Może też zamówię.

    OK, nie omieszkam. :)

    Tu jakiś gość z PL ma całą listę przydatnych video w temacie:
    ->link<-
    :)
    • 27: CommentAuthorstarymarabut
    • CommentTime10 Apr 2024 zmieniony
     
    @bartgo Jakiś koleś na YT robił update podłączając kablem starszy smartphone bezpośrednio do konsolki, jako odbiornik wifi.
    Myślisz, że tam będzie wyjście Audio i video na gniazdku usbc?
    • 28: CommentAuthorbartgo
    • CommentTime10 Apr 2024
     
    "otg screen output" napisali...
    • 29: CommentAuthorbartgo
    • CommentTime11 Apr 2024 zmieniony
     
    ...ale nie należy temu ufać, nie znalazłem na forach dowodu, żeby komukolwiek zadziałało.

    W ogóle, OTG jakoś działa kulawo (albo wcale), może to wina mojego egzemplarza, adaptera OTG albo starszego OS-a:
    - nie potrafi podmontować żadnego pendrive'a (USB-C albo inne po adapterze OTG)
    - z wielką łaską rozpoznaje kartę wifi po usb i nawet się łączy z ruterem - ale pokazuje 0% zasięgu i nie uznaje połączenia
    - nie widzi klawiatury po kablu USB
    - oczywiście nie widzi monitora po adapterze USB-C do HDMI
    - nie widzi kart SD na drugim slocie ale czytam, że pewne typy czyta poprawnie, kwestia marki/rodzaju

    Może to i dobrze? Jakby to wszystko działało, miałbym maszynkę linuksową do zabawy, a nie konsolę ;)

    W update'y nie będę się bawił na razie.
    • 30:
       
      CommentAuthorAlex
    • CommentTime11 Apr 2024 zmieniony
     
    Ja też już mam. Generalnie cały czas trzeba restować to cacko, by wybrać inny emulator. System się ładuje co któryś raz dopiero, bo zazwyczaj kończy się czarnym ekranem. Ja dostałem tylko z jedną kartą zaklejoną plombą gwarancyjną. Nie wszystkie gry działają. Jest napisane, że ma WiFi i Bluetooth, ale nie ma tego jak włączyć.
    • 31: CommentAuthorbartgo
    • CommentTime11 Apr 2024
     
    Wifi działa jak się podepnie przez przejściówkę OTG kartę Wifi USB (linuxolubna, u mnie taka sama noname co Manjaro akceptuje).

    Bluetooth, pewno podobnie ale jeszcze sprawdzę.

    Nie trzeba resetować, select + start dwa razy wychodzi do menu.

    U mnie jest stabilnie, nie działają pojedyncze gry. Pochowałem wszystkie platformy oryginalnie mobilne bo nie lubię. SNES, Sega, arkadowe - jest okej.

    Mega uciążliwe konfigurowanie Retroarcha i A800. Pliki tylko daje radę wgrywać przez wystawienie serwera (Options - Enable remote) i wrzucanie z kompa/telefonu po www.
    • 32:
       
      CommentAuthorAlex
    • CommentTime11 Apr 2024
     
    Ale ja mam na pudełku napisane, że ma Wifi + BT :)
  5.  
    Papier wszystko przyjmie.
    Podobno na pudełku ps5 napisali 8K.
    Może lepiej wybrać chińczyka z hdmi, jak komuś zależy na podłączaniu do tv.
    • 34:
       
      CommentAuthorpirx
    • CommentTime11 Apr 2024
     
    ale ta cena :O za joystick wiele więcej płaciłem i nie dostałem :)))
    • 35:
       
      CommentAuthorAlex
    • CommentTime11 Apr 2024
     
    No cóż... Chinol zakombinował :/ Anyway, zaktualizowałem system online i konsola już nie wstała...
    • 36:
       
      CommentAuthortOri
    • CommentTime11 Apr 2024 zmieniony
     
    Mam i ja :)
    Na razie nie mam kiedy, ale się nie będę szczypał i zmienię OS za jakiś czas być może na onion, a także ogarnę chińska kartę, bo ponoć niebezpieczna jest, hłe, hłe...

    Poza tym jestem pod wrażeniem jak to się "buja" za te pieniądze...

    tOri
    • 37:
       
      CommentAuthorPecus
    • CommentTime12 Apr 2024
     
    Alex. Ona nie ma prawa nie wstać. Bootuje się z karty SD, aktualizacja mogła faktycznie coś tam zepsuć. Ale zepsuć wyłącznie na karcie. Nagrywasz na nią dobry obraz systemu i wstaje.
    • 38:
       
      CommentAuthorAlex
    • CommentTime12 Apr 2024 zmieniony
     
    No wiem, ale okazuje się, że nie jest łatwo wgrać nowy system, bo Chinole wsadzają do środka różne bebechy. Głównie chodzi o ekran.

    W każdym razie udało mi się znaleźć image nowej kompilacji systemu oraz odpowiednie sterowniki do ekranu, więc konsola ruszyła :)
    • 39:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime12 Apr 2024 zmieniony
     
    W każdym razie udało mi się znaleźć image nowej kompilacji systemu oraz odpowiednie sterowniki do ekranu, więc konsola ruszyła :)

    A gdzie je znalazłeś? Gratuluję uratowania sprzętu i pytam "na zaś".
    • 40:
       
      CommentAuthorAlex
    • CommentTime12 Apr 2024 zmieniony
     
    Tutaj ->link<-

    A te sterowniki do nowych ekranów są w FAQ :)

    W każdym razie ten nowy system jest o wiele fajniejszy. W końcu nie uruchamia się głośną muzyką, działa przycisk FN. W standardzie jest więcej emulatorów.

    UPDATE:

    Atari800 bez problmu rusza, ale bez dźwięku i bez jakochkolwiek opcji. Udało mi się odpalić "More!", ale "Drunk Chessboard" już nie rusza... To będzie długa zabawa w konfigurowanie tego wszystkiego coś czuję.

    C64 odpala bez wysiłku, ale demka nie ruszają (zapewne brak stacji).
    • 41:
       
      CommentAuthorAlex
    • CommentTime14 Apr 2024
     
    Odnośnie archiwum ROM-ów to odradzam "Tiny Best Set: GO!" z archive.org - prawie nic tam nie ma, a wersja 128GB zajmuje faktycznie ledwo 40GB.

    Jest tam kilka innych zestawów, ale nie mam pojęcia, który jest pełny. Pozostaje metoda prób i błędów. Póki co chinolski zestaw wgrany na kartę jest najlepszy :)
    • 42:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime14 Apr 2024
     
    A jednak istnieje konkretna lista zalecanych i odradzanych kart microSD dla omawianej konsolki:
    ->link<-
    - warto pewnie sprawdzić przed zakupem...
    • 43:
       
      CommentAuthorAlex
    • CommentTime15 Apr 2024
     
    @Dracon - Niby tak, ale skoro chodzą chinolskie pseudokarty, to firmówki powinny wszystkie śmigać. Osobiście mam Samsunga :)
    • 44: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime15 Apr 2024 zmieniony
     
    @Alex - sprawdź "Platform Explorer Roms Pack" ->link<- - wg mnie najlepszy zestaw, ma top 100-200 gier z każdej platformy, wliczając małe Atari.
    • 45:
       
      CommentAuthorAlex
    • CommentTime15 Apr 2024
     
    @ilmenit - Oooo dzięki! Sprawdzę :)
    • 46:
       
      CommentAuthorDracon
    • CommentTime16 Apr 2024 zmieniony
     
    Skąd brać obecnie takie coś "RetroArch Full Bios Set" albo "Retroarch BIOS Pack"? Niby było tutaj:
    ->link<-
    ale już nic z tego. :(
    Konkretnie to najbardziej chodzi o "retroarch-bios-pack_202308"
    Retroarch BIOS Pack (04-23-2023).zip
    • 47: CommentAuthorilmenit
    • CommentTime16 Apr 2024
     
    zerknij na powyższy "Platform Explorer Roms Pack" - tam jest też link do BIOSów dla RetroArch, albo Google "retroarch bios site:archive.org"
    • 48:
       
      CommentAuthorjhusak
    • CommentTime16 Apr 2024 zmieniony
     
    Ostatnio przerzuciłem się z SanDisków na Samsungi Evo, one są dobre i tanie i działają z tą konsolką. Pół terabajta w promce za 134 zł w med exp grzech było nie wziąć dwóch :).
    • 49:
       
      CommentAuthortOri
    • CommentTime19 Apr 2024
     
    Masz rację Kuba - grzech nie brać :) Ja kupiłem Evo 64GB na system i 128GB na drugi slot. Muszę tylko w jakiś cudaczny sposób znaleźć trochę czasu na ogarnięcie konsolki, bo wiosna jest i trzeba orać hłe, hłe, hłe...
    • 50:
       
      CommentAuthorsun
    • CommentTime7 dni temu
     
    Chyba w kalendarzu, bo normalnie to zima jeszcze. Ja jakoś w końcu ogarnąłem RG35xxH, poszło ładnie na Batocera. A karty fakt, przytuliłem 256, bo to taka okrągła liczba :)