atarionline.pl
atarionline.pl Atari
Login:
Hasło:
Zapamiętaj mnie
Translate to RSS RSS
Konkurs na grafikę ATASCII 2024 - głosowanie z 2024-10-27 23:34 (7)
Nowszy RECOIL z 2024-10-27 16:05 (0)
W sobotę KWAS #35 w Krakowie z 2024-10-16 00:17 (7)
Giełda 80/90 w Gdańsku z 2024-10-15 13:45 (5)
Pędź Mietku, pędź! z 2024-10-10 12:44 (42)
ATASCII Compo - 4. edycja z 2024-10-06 19:12 (16)
Gra "Dangerous City" uwolniona! z 2024-10-03 15:49 (23)
Miniaturowe Atari #2 z 2024-09-30 19:15 (13)
Wkrótce "Bubble Bobble" na Atari z 2024-09-27 10:34 (52)
Pokłosie KWAS #34 - Projektowanie cartów Atari z 2024-09-26 20:28 (9)
Nocne Retro Granie w Poznaniu z 2024-09-24 20:35 (1)
O kodowaniu efektów dema na Atari STE z 2024-09-22 15:58 (27)
Co nowego dla Atari Portfolio? z 2024-09-19 19:43 (0)
Najmniejsze Atari cz. II z 2024-09-17 21:07 (4)
Nadlatuje polski sokół! z 2024-09-12 18:44 (16)
Atarowskie maleństwo po raz piąty! z 2024-09-09 18:58 (2)
Pamiętniczek dinozaurowych koderów z 2024-09-05 14:01 (12)
"Mafia" - od zera do supergangstera z 2024-09-03 23:55 (20)
Wkrótce spotkania z 2024-09-02 20:38 (5)
Ankieta dla zainteresowanych efektami w demie z 2024-08-30 17:54 (22)
«« nowszestarsze »»

Pomocnik/Helper
Gry/Games

Katalog gier (konwencja TOSEC)

Opisy gier
"Old Towers" (Atari ST) opisał Misza (19)
Submarine Commander opisał Kaz (35)
Frogs opisał Xeen (0)
Choplifter! opisał Urborg (0)
Joust opisał Urborg (16)
Commando opisał Urborg (35)
Mario Bros opisał Urborg (13)
Xenophobe opisał Urborg (36)
Robbo Forever opisał tbxx (16)
Kolony 2106 opisał tbxx (3)
Archon II: Adept opisał Urborg/TDC (9)
Spitfire Ace/Hellcat Ace opisał Farscape (8)
Wyspa opisał Kaz (9)
Archon opisał Urborg/TDC (16)
The Last Starfighter opisał TDC (30)
Dwie Wieże opisał Muffy (19)
Basil The Great Mouse Detective opisał Charlie Cherry (125)
Inny Świat opisał Charlie Cherry (17)
Inspektor opisał Charlie Cherry (19)
Grand Prix Simulator opisał Charlie Cherry (16)
«« nowszestarsze »»

Katalog gier (konwencja Kaz)
Aktualizacja: 2024-10-27
Liczba katalogów: 8503, liczba plików: 37151
Zmian katalogów: 13, zmian plików: 23

0-9 A B C D
E F G H I
J K L M N
O P Q R S
T U V W X
Y Z inne
zipCałość 2934 MB


Wewnętrzne/Internals



   Nowinki tworzone dzięki CuteNews
Emulator Atari na Sony PSP
Jakiś czas temu stałem się szczęśliwym posiadaczem wspaniałej konsoli do gier Sony PlayStation™ Portable. Konsola, jak konsola - ktoś mógłby zapytać, co ma wspólnego Sony PSP z tą stroną, która poświęcona jest przecież Atari? Ano ma. I to bardzo. Poza tym, że zakup PSP uważam za najlepszy zakup, jaki zrobiłem od czasu nabycia Atari 65XE, to okazuje się, że PSP potrafi znakomicie naśladować Atari XL/XE!

Czyż nie jest tak, że wielu z nas marzyło kiedyś, aby mieć zawsze pod ręką ukochane Atari? Wprawdzie dostaliśmy od ojca Tramiela urządzenie zwane Atari Lynx. Jednak to nie było to. Konsola, która była rewolucyjna i rewelacyjna w czasach, kiedy ukazała się na rynku, nie przetrwała do dnia dzisiejszego... Szkoda. Są jednak ludzie, którzy próbują wskrzesić pomysł przenośnego Atari. Jednym z nich jest Akop Karapetyan, który postanowił znany nam programowy emulator Atari800 dostosować do konsoli Sony PlayStation™ Portable. Oczywiście można narzekać, że to tylko emulator, a nie prawdziwe Atari. Pewnie, że można. Ale ile takie przenośne Atari daje radości, to wiedzą tylko ci, którzy mieli w ręku zabawkę Sonego z emulatorem, który postanowiłem tu opisać.

Pierwszą rzeczą, którą musimy zdobyć, aby z PSP zrobić Atari, to wspomniany wyżej emulator. Potrzebne pliki możemy ściągnąć ze strony domowej projektu. Drugą jest zmiana oprogramowania systemowego w naszym PSP na tak zwany CF czyli Custom Firmware. Niestety firma Sony wprowadziła do swojego produktu zabezpieczenia, które uniemożliwiają uruchamianie na PSP programów pisanych przez zwykłych użytkowników. Z jednej strony rozumiem Sony, ale z drugiej - wyobraźmy sobie nasze Atari, na którym możemy uruchamiać tylko oryginalne i licencjonowane oprogramowanie. Zgroza! Na szczęście zabezpieczenie to można w dość prosty sposób obejść. Nie będę tu opisywał, jak należy wgrać CF do konsoli, ponieważ wykracza to poza ramy tego poradnika. Najważniejsza jest informacja, że konsola musi posiadać CF i to najlepiej w najnowszej wersji. O konieczności posiadania karty pamięci nie wspominam, bo to oczywiste... Do rzeczy! Konsolę PSP zapewne każdy widział. Jeśli nie, to proszę bardzo, oto ona:



Zwracam uwagę, że jest to model PSP-2004, czyli tzw. Slim & Lite. Opis będzie się tyczył raczej samego emulatora, więc posiadacze starszego modelu PSP (tzw. PSP fat) powinni również być zadowoleni. Różnice mogą jedynie wystąpić w instalacji emulatora, choć niekoniecznie. Nigdy nie miałem styczności ze starą wersją konsoli, więc na ten temat nie mogę się wypowiadać. Jeszcze jedna uwaga techniczna. Robienie zdjęć konsoli można porównać do robienia zdjęć przed lustrem. Niestety nie mogłem uniknąć odbicia aparatu (i moich dłoni) w gładkiej powierzchni konsoli. Dodatkowo moja konsola ma założoną folię ochronną na ekran, co również utrudniało robienie zdjęć, wybaczcie.

Na początek sprawdzamy, jaką wersję oprogramowania systemowego (firmware) mamy zainstalowaną w konsoli. W menu "Settings" wybieramy opcję "System Settings", a następnie "System Information". W moim przypadku wygląda to tak:



Jak widać, konsola ma zainstalowane oprogramowanie w wersji 3.90 M33-3, czyli możemy wziąć się za instalację emulatora. Ściągnięty plik z emulatorem (zwracamy uwagę na wersję!) jest w postaci skompresowanej i zawiera folder "atari800psp" oraz plik "readme.htm". Warto do tego ostatniego pliku zajrzeć. Zawsze czegoś nowego możemy się dowiedzieć. Jednak nas najbardziej będzie interesował znajomo nazwany folder. W całości musimy skopiować go na kartę pamięci w PSP. Możemy to zrobić w dwojaki sposób. Albo podłączając PSP do PC-ta poprzez złącze USB, lub bezpośrednio wkładając kartę pamięci do czytnika kart w komputerze. Jeśli karta była odpowiednio w PSP formatowana, to powinniśmy zobaczyć taki mniej więcej układ katalogów:



Nasz katalog z emulatorem "atari800psp" kopiujemy do katalogu "GAME", który to znajduje się w pokazanym wyżej folderze "PSP":



Emulator zawiera w sobie wszystkie potrzebne pliki obrazów pamięci ROM naszego Atari, więc nie będzie potrzeby doinstalowania ich, jak ma to miejsce na przykład podczas instalacji emulatora "Atari800Win PLus" na komputerze PC. Po skopiowaniu folderu z emulatorem dobrze byłoby wrzucić również na kartę kilka gier. Atari800 PSP rozpoznaje obrazy dyskietek Atari w najpopularniejszym formacie ATR oraz równie popularne pliki XEX, więc nie będzie problemu ze znalezieniem ich w internecie. Zresztą każdy szanujący się atarowiec zapewne ma takich ATR-ów i XEX-ów pod dostatkiem na swoim twardzielu... Gry umieszczamy w katalogu "games", który znajduje się wewnątrz skopiowanego przed chwilą folderu "atari800psp". Może to wyglądać tak:



I w zasadzie to wszystko. Odłączamy PSP od komputera (lub przekładamy kartę pamięci z czytnika w PC do PSP) i przechodzimy w konsoli do menu "Game" oraz wybieramy "Memory Stick". Po wciśnięciu przycisku , jeśli wszystko dobrze zrobiliśmy, powinna naszym oczom ukazać się ikona Atari800 PSP:



Aby uruchomić emulator naciskamy przycisk lub jeszcze raz . Po chwili pojawi się ekran powitalny:



Menu naszego emulatora zawiera kilka głównych zakładek, które umieszczone są na górnej belce. Po zakładach możemy poruszać się za pomocą przycisków i . Pierwsza w kolejności jest zakładka Game:



Mamy tu dostęp do folderu z grami. Pliki z programami możemy oczywiście posegregować i umieszczać je w kolejnych podkatalogach. Wśród plików poruszamy się za pomocą przycisków i lub . Szybkie przeskakiwanie (co osiem plików-nazw) uzyskujemy wciskając przyciski , . Wejście do kolejnego podkatalogu realizowane jest po naciśnięciu , a powrót do nadrzędnego po naciśnięciu przycisku . Natomiast przycisk służy do opuszczenia menu emulatora i przejścia do ekranu Atari. Wciśnięcie go w sytuacji, jaką mamy powyżej (przed wczytaniem jakiegoś programu), spowoduje uruchomienie ślicznego Self Testu.

Kolejną pozycją w menu jest Save/Load:



Tu mamy możliwość zapisania lub odczytu stanu gry. Zrzucana jest cała pamięć naszego Atari, więc mamy możliwość przerwania gry w dowolnym momencie i powrotu dokładnie do tego miejsca w przyszłości. Zapisać możemy do 10 stanów jednej gry. Oznacza to, że w każdej uruchomionej grze mamy możliwość zapisania aż 10 punktów powrotu. Zapisane pliki będą widoczne w powyższym menu dopiero po uruchomieniu konkretnej gry (tzn. zapisany stan gry "River Raid" nie będzie widoczny po uruchomieniu gry "Klony" i odwrotnie). Aby zapisać stan gry należy nacisnąć przycisk . Odczyt natomiast jest możliwy za pomocą przycisku . Mamy również możliwość skasowania dowolnego zapisu. Realizujemy to za pomocą . Do poruszania się po slotach wykorzystujemy .

Trzecią pozycją menu głównego jest Controls:



Opcja ta pozwala podłożyć pod każdy przycisk PSP dowolny klawisz lub wychylenie dżojstika Atari. Wyboru dokonujemy klawiszami , lub . I tak, od góry, mamy następujące pozycje:

PSPAtariOpis
w góręJoystick: Updżojstik w górę
w dółJoystick: Downdżojstik w dół
w lewoJoystick: Leftdżojstik w lewo
w prawoJoystick: Rightdżojstik w prawo
Keyboard: Upkursor w górę
Keyboard: Downkursor w dół
Keyboard: Leftkursor w lewo
Keyboard: Rightkursor w prawo
nonebez przyporządkowania
Joystick: Firefire w dżojstiku
Spaceklawisz spacji
nonebez przyporządkowania
nonebez przyporządkowania
Special: Show Keyboardpokazanie klawiatury
Console: Selectklawisz Select
Console: Startklawisz Start

+
Special: Open Menumenu emulatora
+ nonebez przyporządkowania


Po lewej stronie przedstawione są przyciski na PSP, w środku "podpięte" klawisze lub dżojstik z Atari, a po prawej krótki opis. Przedstawione powyżej zestawienie jest ustawieniem standardowym. Dla mnie, jako starego atarowca, zdecydowanie wygodniejszy w graniu jest normalny pad - niż gałka analogowa - . W związku z czym zmieniłem sobie ustawienia standardowe i w miejsce przycisków ruchu kursora podmapowałem odpowiednie kierunki wychylenia dżojstika. Tym samym mogę używać jednocześnie pada cyfrowego, jak i analogowego, w zależności od potrzeb. Poruszanie się Pedrem w "Montezuma's Revenge" jest zdecydowanie łatwiejsze, gdy używamy pada cyfrowego, natomiast przesuwanie strzałką w grze "Klony" znakomicie wychodzi przy użyciu pada analogowego. Przyporządkowałem również przyciskowi , który w standardzie jest bezczynny, funkcję Fire w dżojstiku, przyciskowi funkcję klawisza Return, natomiast przycisk pełni rolę klawisza Option. Zmiany te możemy zobaczyć na powyższym zdjęciu konsoli z menu "Controls". Moim zdaniem zmiany te dają możliwość korzystania z najczęściej używanych klawiszy bez przechodzenia w trakcie gry do klawiatury ekranowej.

Samo "podpięcie" odpowiednich funkcji klawiatury Atari pod klawisze PSP nie jest trudne. Po wybraniu przycisku, którego działanie chcemy zmienić, naciskamy i z listy możliwych klawiszy Atari wybieramy ten, który najbardziej nam odpowiada, a następnie zatwierdzamy . Po uporaniu się ze zmianami powinniśmy jeszcze zapisać na karcie pamięci nowe ustawienia. Robimy to przyciskiem . Przycisk służy do ustawienia aktualnej mapy, jako mapy standardowej. Natomiast przyciskiem przywracamy ustawienia "fabryczne".

Przedostatnia pozycja menu to Options:



W grupie Video mamy:
1. Screen size (rozmiar obrazu)
  • Actual size (obraz wyświetlany jest w naturalnej rozdzielczości)
  • 4:3 scaled - fit height (obraz jest proporcjonalnie powiększony do maksymalnego wymiaru pionowego ekranu PSP)
  • 16:9 scaled - fit screen (obraz jest rozciągnięty na całej powierzchni ekranu PSP)


Grupa Performance:
1. Frame limiter (limit klatek - prędkość działania Atari)
  • Enabled (włączony - standard)
  • Disabled (wyłączony - Atari działa z maksymalną prędkością PSP)

2. Frame skipping (opuszczanie klatek)
  • no skipping (bez opuszczania - standard)
  • Skip 1-5 frames (opuszczenie od 1 do 5 klatek)

3. VSync (synchronizacja)
  • Disabled (wyłączona - standard)
  • Enabled (włączona)

4. PSP clock frequency (częstotliwość zegara PSP)
  • od 222 MHz do 333 MHz (dla potrzeb emulatora wystarczy 222 MHz. Jeśli jednak zauważymy przycinanie się gier, to spokojnie możemy zwiększyć częstotliwość pracy zegara. Pamiętajmy, że im wyższa częstotliwość, tym większe zużycie energii, a tym samym krótsza praca na bateriach)

5. Show FPS counter (wyświetlanie licznika klatek)
  • Disabled (wyłączone - standard)
  • Enabled (włączone)


Grupa Menu:
1. Button mode (tryb klawiszy)
  • cancels, confirms - US ( wyjście, potwierdzenie - standard)
  • cancels, confirms - Japan (standard japoński - zamienione znaczenie)

2. Animations (animacje w menu emulatora)
  • Enabled (włączone - standard)
  • Disabled (wyłączone)


Do poruszania sie po menu wykorzystujemy przyciski , lub . Wejście do poszczególnych opcji - przycisk . Wyboru dokonujemy za pomocą oraz , a zatwierdzamy przyciskiem , natomiast rezygnujemy .

Ostatnia zakładka to System, gdzie mamy możliwość ustawień systemowych:



Grupa Storage:
1. Disk drive 0 (stacja dysków 0)
  • off (wyłączona)
  • empty (pusta - dysk został wyciągnięty)
  • nazwa_pliku (nazwa dyskietki, która znajduje się w stacji):
    1. Load another disk (włożenie następnej dyskietki do stacji - różnica między tą opcją, a załadowaniem pliku z grą w menu "Game" polega na tym, że w tym drugim przypadku następuje bootowanie komputera, a przy korzystaniu tej opcji nie. Umożliwia to np. podmianę dyskietki w grach wielodyskowych)
    2. Eject disk (wyjęcie dyskietki ze stacji)

2. Eject all (wyjęcie wszystkiego)
  • Eject all disks/cartridges (wyjęcie wszystkich dyskietek i cartów)


Grupa Audio:
1. Stereo sound (dźwięk stereo - emulacja drugiego POKEY'a)
  • Disabled (wyłączone - standard)
  • Enabled (włączone)


Grupa Video:
1. Horizontal crop (usunięcie pasa szerokości 8 pikseli po bokach ekranu Atari)
  • Disabled (wyłączone - standard)
  • Enabled (włączone - eliminuje "śmieci", które czasami mogą pojawić się na krańcach ekranu)

2. TV frequency (system TV)
  • PAL (system PAL)
  • NTSC (system NTSC)


Grupa Hardware:
1. Machine type (typ komputera)
  • 800, 800XL, 130 XE, 320XE (Compy Shop), 320XE (Rambo), 5200 (wybór komputera, który będzie emulowany - zmiana ustawień spowoduje zresetowanie Atari)


Grupa System:
1. Reset
  • Reset (wciśnięcie spowoduje wykonanie bootowania - równoznaczne z wyłączeniem i ponownym załączeniem Atari)

2. Save screenshot (zapis ekranu)
  • Save screenshot (wciśnięcie spowoduje zapisanie pliku z obrazem w formacie png)


I tak przebrnęliśmy przez wszystkie pozycje menu. Uff, było tego trochę. Skoro już potrafimy poruszać się po menu i znamy jego poszczególne funkcje, to najwyższy czas załadować jakąś grę. Przechodzimy do Game, wybieramy odpowiedni plik i naciskamy . Jeśli dokonaliśmy prawidłowego wyboru to nie pozostaje nic innego, jak tylko sobie zagrać, na przykład w to:



W trakcie używania Atari zachodzi czasami potrzeba skorzystania z klawiatury. W PSP jest to problem, gdyż PSP zwyczajnie jej nie posiada. Rozwiązanie tego jest jednak dość proste - po wciśnięciu przycisku na ekranie pojawia się nam dobrze znana z Atari klawiatura:



Pamiętajmy, że przycisk należy cały czas trzymać wciśnięty! Po "klawiaturze" poruszamy się . Wciśnięcie klawisza Atari potwierdzamy . Klawisze takie jak Shift i Control możemy włączyć na dłużej zaznaczając je . Niestety w tej wersji emulatora zauważyłem, że jest problem z klawiszem Esc - nie da się go nacisnąć. Po skończeniu zabawy z klawiaturą wystarczy, że puścimy cały czas trzymany przycisk i klawiatura nam zniknie.

W trakcie gry możemy przejść do menu emulatora. Robi się to poprzez wciśnięcie razem klawiszy i (wygodniej jest nacisnąć najpierw lewy i trzymając go wcisnąć na chwilę prawy). Jak już będziemy w menu, to możemy na przykład zapisać sobie stan gry - pisałem o tym wyżej. Poniżej zdjęcie, jak to wygląda w rzeczywistości:



Niżej natomiast widok menu "System" po przejściu do niego z załadowaną i uruchomioną grą. W okienku po prawej stronie mamy podgląd ekranu Atari:



To już wszystkie tajemnice Atari na PSP. Gdy znudzi nam się zabawa z Atari, to wciskając możemy opuścić emulator i wyjść do menu PSP.

Emulator nie jest jeszcze doskonały. Nie radzi sobie np. z pewnymi dźwiękami. Zawiera również zwykłe błędy - jak wspomniany wyżej klawisz Esc, a w zasadzie jego brak. Jednak moim zdaniem możliwość zabrania w podróż naszych ulubionych gier rekompensuje nam absolutnie wszystkie drobne wady.

W internecie możemy jeszcze odnaleźć inny emulator naszego Atari - PSPAtari. Z początku uważałem nawet, że jest lepszy od Atari800 PSP. Uważałem tak do czasu uruchomienia gry Yoomp!... Jedyne, co w tym emulatorze jest zdecydowanie lepsze, to użyta paleta kolorów. Piękne, soczyste kolory PSPAtari w porównaniu do raczej mdłych kolorków w Atari800 PSP przykuwają uwagę do tego pierwszego. Niestety obsługa oraz kompatybilność z grami, szczególnie tymi nowymi, jest kiepska i pozwala, w mojej skromnej ocenie, przyznać programowi Akopa Karapetyana pierwsze miejsce.

Na koniec, wszystkim obecnym oraz tym przyszłym posiadaczom PSP, którzy są również miłośnikami małego Atari życzę, aby mogli co jakiś czas załadować nowszą, lepszą i bardziej rozbudowaną wersję Atari800 PSP.

2008-05-31 10:25 by Larek
komentarzy: 18
Kaz @2008-05-31 10:43:40
Kongratulejszyn za swietny opis, az chce sie kupic konsolke...
Urborg @2008-06-05 08:04:19
Świetny opis. Nawet nie wiedziałem, że tak wygląda sprawa licencjonowania softwaru na nowoczesnych konsolach, choić fakt że to robią wcale nie dziwi, bo na tym głównie zarabiają. Same konsole ida niemalże po kosztach.

PS. We wszystkich opisach sprzętowych Arka pojawia się subtelna reklama typu "product placement" ;)
Vangis @2008-07-29 22:59:37
Posiadam PSP z emulatorem Atari bardzo fajna zabawka zwłaszcza w autobusie.
adam @2008-11-13 19:58:12
Zainstalowałem ten emulator na swojej psp i działa świetnie. Dzięki za dokładny opis. pozdrawiam
omon @2008-11-15 14:52:52
Wielkie dzięki za opis
Pozdrawiam
Omon
Ad78 @2009-02-09 14:24:10
A ja nadal mam działające Atari 130XE :D i z całym kartonem oryginalnych gier i każdej chwili można go odpalić.. Fajna sprawa tak czasem z PCta wrócić do początków, ale nie da sie na długo.. obecne gry jednak powodują niesmak w grach z Atari choć mają ona swój urok.. pozdrawiam:)
paptak @2009-03-02 23:19:42
A ja zauważyłem, że chyba nie da się uruchomić BASIC'a a w związku z tym wielu programów. A moze ktoś wie jak to zrobić?
larek @2009-03-03 11:28:34
Oczywiście, że się da. Autor założył (i słusznie), że będziemy uruchamiać samostartujące gry z dyskietek i dlatego Basic jest standardowo wyłączony przy uruchamianiu emulatora.
------------------------------------
Po uruchominiu emulatora przechodzimy do Self Test poprzez naciśnięcie "O". Po jego uruchomieniu wracamy do menu emulatora, ładujemy naszą dyskietkę do stacji dysków nr 0 w menu "System", a nie "Game"! Wychodzimy ponownie z menu emulatora wciskając "O", włączamy sobie klawiaturę ekranową i naciskamy Reset. Komputer zabootuje się z włączonym Basic.

Powodzenia! :)
paptak @2009-03-04 22:24:50
Łojezu jaka kombinacja alpejska. Ja bym to nazwał trikiem. Autor chyba jednak nie zakładał możliwości uruchomienia BASIC'a :-)
larek @2009-03-05 09:19:59
:)

Sam Basic uruchomić jest łatwo, ale żeby móc coś zapisać-odczytać ze stacji dysków (atr-a), to trzeba mieć załadowanego DOS-a i stąd cała zabawa.

Faktycznie mogło być to rozwiązane wygodniej. Z drugiej strony, można sobie przygotować dyskietkę z programami w Basicu, która automatycznie najpierw włącza sobie ten język, gdy jest wyłączony. To prosta operacja i mamy wtedy problem z głowy. Opis, jak to zrobić, znajdziesz tu: http://tiny.pl/snb2
paptak @2009-03-05 19:15:13
Super. Przyda się. Dziękuję. Chociaż udało się i tym wcześniej wspomnianym sposobem.
atari fan @2009-03-30 18:30:16
świetna sprawa ten emulator, Atari 800XL to mój pierwszy komputer, stare dobre czasy kiedy na grę (magnetofon) np. Road Race czy Ninja czekało się 20 minut, hehe, teraz mam na PSP kochaną atarynkę, dzięki za pomoc.
stRing @2009-05-06 19:14:42
mam i używam! świetna sprawa takie podręczne Atari.
larek @2009-05-07 15:21:33
stRing, no proszę - nieźle :)

Chciałbym jeszcze podpowiedzieć, jak włączyć sobie klawisz Esc, który czasami może się przydać w niektórych grach. Sprawa jest bardzo prosta. Wystarczy podmapować klawisz Esc Atari do przycisku np. "L" PSP i sprawa załatwiona. Takie podmapowane Esc działa bez problemu w przeciwieństwie do ekranowego klawisza Esc.
maki @2009-12-04 03:03:05
czy komuś może udało się uruchomić hobgoblina na PSP?
stRing @2009-12-31 16:28:22
tak - Hobgoblin działa.
demien @2010-01-05 21:57:54
Czy ktoś może mi pomóc i powiedzieć jaka to gra?? http://www.voila.pl/462/2yfwk/
larek @2010-01-08 21:57:40
Starquake
nickname
e-mail / website (opcjonalnie)
Aktualne tematy
Atari vs Amiga vs Reszta świata (46)
ostatni: 01-11-2024 00:21, nogorg
Wątek do testów (168)
ostatni: 31-10-2024 23:28, Cyprian
szukam gry Frogger (9)
ostatni: 31-10-2024 23:03, ccwrc
Nowe okładki gier - DRACONUS (402)
ostatni: 31-10-2024 22:29, Atariteca
Zmiany / usprawnienia na AOL (249)
ostatni: 31-10-2024 22:06, Cyprian
Coś więcej niż klon Atari ST (1)
ostatni: 31-10-2024 18:59, Kaz
Aleja Pamięci / Avenue of Memories (98)
ostatni: 31-10-2024 18:37, as...
RMT tutorial (38)
ostatni: 31-10-2024 16:58, Cyprian
Porównanie Atari Falcon vs A1200 (432)
ostatni: 31-10-2024 05:33, as...
Czy grę Maszyna Czasu da się prze... (7)
ostatni: 30-10-2024 19:48, odislaw
Zewnętrzne 512 ram z gniazdem carta (16)
ostatni: 29-10-2024 15:25, Peri Noid
Listopadowy sztab warszawski (3)
ostatni: 29-10-2024 08:04, Pecus
Zmiany w bazie gier, dem, użytków (961)
ostatni: 28-10-2024 22:26, Ataripuzzle
RMT hacking (252)
ostatni: 28-10-2024 21:02, emkay
Ruf in Trouble (18)
ostatni: 28-10-2024 13:03, jakubp1985

Kategorie Forum Atarum

Użytkowników: 2842
Ostatnio zarejestrowany: yarrro
Postów ostatniej doby: 76

Spotkania i zloty / Meetings & Parties

Najbliższe imprezy
link do naszych spotkań online, zapraszamy do odwiedzenia kanału zoom również przez kod QR:

KWAS

Kalendarz AOL


Społeczność/Community


Rozmawiali
Artur Moryto i Charlie Cherry (18)
Marek "sivek" Siewior i Charlie Cherry (16)
Dieter "Old Man Tower" Gretzschel i Kaz (8)
John Anderson i Charlie Cherry (10)
Dariusz Bartoszewski i Charlie Cherry (27)
Michał "Miker" Szpilowski i Kaz (12)
Aleksander Ast i Charlie Cherry (15)
Krzysztof "Kaz" Ziembik i Sikor (15)
Andrzej "Andy" Kidaj i Kaz (10)
Roman Kapturczak i Kaz (8)
Michał "Lizard" Luberda i Charlie Cherry (31)
Arkadiusz "Nosty" Staworzyński i Kaz (25)
Maciej "Rocky" Hauke i Kaz (4)
Adam "asal" Salamon i Kaz (5)
Kamil "Vidol" Walaszek i Kaz (5)
Tomasz Sadza i Charlie Cherry (10)
Janusz "NSG" Bień i Kaz (12)
Grzegorz Mierkiewicz i Charlie Cherry (16)
Radosław "Karol" Karolak i Kaz (20)
Paweł Mikołajczak i Dracon i Stryker (12)
«« nowszestarsze »»

Stragan
Nowe, pojemniejsze RAM-Carty oferuje Kaz (21)
"mouSTer" czyli myszka ST oferuje Kaz (30)
Atari USBJoy Adapter oferuje Jakub Husak (0)
Programy: Kolony 2106 oferuje Kaz (7)
Sprzęt: rozszerzenia oferuje Lotharek (103)
Gadżety: naklejki, pocztówki oferuje Sikor (11)
Sprzęt: cartridge RAM-CART oferuje Zenon (7)
Miejsce na drobne ogłoszenia kupna/sprzedaży oferuje Kaz (58)
Sprzęt: interfejs SIO2IDE oferuje Piguła (0)
Sprzęt: interfejs SIO2SD oferuje Piguła (53)

Użytki/Utils
Sprzęt/Hardware

Wynalazki
Atari i Bluetooth napisał Kaz (34)
SIO2PC-USB napisał Larek (45)
Nowe SIO2SD napisał Larek (0)
SIO2SD w CA12 napisał Urborg (12)
Ratowanie ATMEL-ów napisał Yoohaas (12)
Projektowanie cartów napisał Zenon (12)
Joystick do Atari napisał Larek (54)
Tygrys Turbo napisał Kaz (11)
Testowałem "Simple Stereo" napisał Zaxon (5)
Rozszerzenie 1MB napisał Asal (20)
Joystick trzyprzyciskowy napisał Sikor (18)
Moje MyIDE oraz SIO2PC na USB napisał Zaxon (16)
Jak wykonać płytkę drukowaną? napisał Zaxon (26)
Rozszerzenie 576kB napisał Asal (36)
Soczyste kolory napisał scalak (29)
XEGS Box napisał Zaxon (13)
Atari w różnych rolach napisał Różyk (9)
SIO2IDE w pudełku napisał Kaz (5)
Atari steruje tokarką napisał Kaz (15)
DarkMouse napisał Kaz (7)
«« nowszestarsze »»