atarionline.pl
atarionline.pl Atari
Login:
Hasło:
Zapamiętaj mnie
Translate to RSS RSS
Pokłosie trzeciej edycji ATASCII Compo z 2023-10-30 17:21 (19)
KWAS #31 w Warszawie z 2023-10-24 12:24 (29)
Konkurs na grafikę ATASCII – głosowanie z 2023-10-23 21:51 (5)
Środo-wisko prasowe #32 z 2023-10-20 18:23 (15)
Silly Venture 2023WE – coraz bliżej zimowej edycji! z 2023-10-08 20:28 (7)
Weekend z Atari w Poznaniu i Łodzi z 2023-10-06 15:24 (1)
Strumień z kuchni Pina z 2023-09-30 00:01 (32)
Nowy ASAP - wersja 6.0.0 z 2023-09-27 21:34 (8)
Pojedynek Atari XL/XE i C64 z 2023-09-25 15:52 (14)
Time Wizard z 2023-09-20 20:29 (24)
TwiSTEr- nowa karta dla Atari STE z 2023-09-17 19:39 (3)
Zaproszenie na ATASCII Compo Edycja 3 2023 z 2023-09-10 20:23 (29)
Krakowskie Retrospekcje XI z 2023-09-08 22:08 (1)
Letnia edycja Silly Venture 2023 z 2023-08-19 11:27 (16)
Zakończyliśmy Środo-wisko Książkowe z 2023-07-28 08:47 (12)
Środo-wisko książkowe #6 z 2023-07-12 16:20 (7)
Sizecoding cz.2 - Gwiazda Śmierci z 2023-07-02 18:22 (23)
Środo-wisko książkowe #5 z 2023-06-28 06:23 (5)
Sizecoding cz.1 z 2023-06-25 16:25 (27)
Urodziny Atari Poland z 2023-06-24 01:16 (7)
«« nowszestarsze »»

Pomocnik/Helper
Gry/Games

Katalog gier (konwencja TOSEC)

Opisy gier
"Old Towers" (Atari ST) opisał Misza (19)
Submarine Commander opisał Kaz (11)
Frogs opisał Xeen (0)
Choplifter! opisał Urborg (0)
Joust opisał Urborg (16)
Commando opisał Urborg (35)
Mario Bros opisał Urborg (13)
Xenophobe opisał Urborg (36)
Robbo Forever opisał tbxx (16)
Kolony 2106 opisał tbxx (2)
Archon II: Adept opisał Urborg/TDC (9)
Spitfire Ace/Hellcat Ace opisał Farscape (8)
Wyspa opisał Kaz (9)
Archon opisał Urborg/TDC (16)
The Last Starfighter opisał TDC (30)
Dwie Wieże opisał Muffy (19)
Basil The Great Mouse Detective opisał Charlie Cherry (125)
Inny Świat opisał Charlie Cherry (17)
Inspektor opisał Charlie Cherry (19)
Grand Prix Simulator opisał Charlie Cherry (16)
«« nowszestarsze »»

Katalog gier (konwencja Kaz)
Aktualizacja: 2024-02-05
Liczba katalogów: 8376, liczba plików: 36675
Zmian katalogów: 48, zmian plików: 106

0-9 A B C D
E F G H I
J K L M N
O P Q R S
T U V W X
Y Z inne
zipCałość 2817 MB


Wewnętrzne/Internals   Nowinki tworzone dzięki CuteNews
Historia miłośniczki Atari!
Przedwczorajszy wpis Moniki cieszył się sporym zainteresowaniem, więc idziemy za ciosem i dzisiaj również na stronie AtariOnline.pl w roli głównej wystąpi kobieta. Jeśli jednak myśleliście, że ponownie będzie to Monika i że o niej jest mowa w tytule nowinki, to śpieszę z zapewnieniem, że przecież nie jedna dziewczyna na świecie jest autentyczną miłośniczką Atari i nie jedna mogłaby opowiedzieć ciekawą historię związaną z naszym ulubionym komputerem! Dlatego dzisiaj poznamy panią Magdę Brud-Pietrzyk, która prowadzi blog Belgia Nasz Dom (polecam!). W jednym z postów, który namierzył dla nas BCA, bo Magda linkowała do AtariOnline.pl, autorka pisze o swojej przygodzie z komputerami w poście o symptomatycznym tytule "Jak polubiłam komputery i dlaczego dziś mnie wkurzają?":

"Nie jestem żadnym fachowcem w dziedzinie komputeryzacji i informatyzacji społeczeństwa, a tylko zwykłym obserwatorem. Ta dziedzina życia rosła razem ze mną i rozwijała się na moich oczach, dlatego mogę rzec, iż mimo wszystko coś na ten temat wiem. Choć jestem pewna, że większość na pewno nazwie mnie zwykłym lamerem, gdy zacznę tu filozofować na temat komputerów i internetu, co właśnie zamierzam porobić poniżej ;-) Jednak jest to mój kawałek internetu i będę w nim pisać to co chcę, kiedy chcę i o czym chcę.

Magda ze swoim Atari 800XL w TAMTYCH czasach


Jak prześledzę w pamięci moje doświadczenia w obcowaniu z komputerami to nie może mi się w makówie pomieścić, w jak szybkim tempie wszystko się zmieniło i to nie tylko w kwestii samych komputerów. Przecież nie jestem jeszcze taka stara. Mówcie co chcecie, ale 40 lat to nie jest długi okres w dziejach Ziemi , a przez te 40 lat świat zmienił się całkowicie. Mawialiśmy nie raz w domu, że jakby tak dziś nasz na przykład świętej pamięci pradziadek, czy nawet dziadek nagle zmartwychwstał to jeszcze szybciej my umarł po raz drugi zobaczywszy dzisiejszy świat, w którym dzieją się rzeczy niewiarygodne. I nie, nie mówię tu bynajmniej o problemach głodu, wojen, zamachów, polityki czy innych takich. Myślę o technice.

W czasach, gdy moja MAMA była mała, ludzie nie mieli nawet zwykłego radia. Tam radia - prądu nie mieli ani gazu. Dom oświetlało się świeczkami i lampami naftowymi. Gdy ja byłam mała, rodzice kupili pierwszy kolorowy telewizor. We trzech go wnieśli do domu, taki był wielki i ciężki. Nie miał pilota. W telewizji było 2 programy, w których przez większość czasu nadawano obraz kontrolny... Pamiętacie? Mieliśmy też gramofon na płyty analogowe i trochę płyt z piosenkami i bajkami dla dzieci, w tym grające pocztówki z czasów rodziców młodości. Był też magnetofon szpulowy, z którego słuchaliśmy bajek. Z czasem też magnetofony na kasety, nawet dwukasetowe z radiem.

Gdy miałam jakieś 10 lat, rodzice kupili pierwszy komputer czy raczej mikrokomputer: 8-bitowe Atari. Wtedy właśnie zaczęła się moja przygoda z komputerami. Nie będę tu opowiadać, czym było, czy raczej jest Atari (Atari ma swoich fanów i fascynatów do dziś na całym świecie i w Polsce). Powiem tylko, że najwięcej oczywiście graliśmy, bo Atari do tego głównie zostało stworzone, choć potem były i poważniejsze plany co do tego wynalazku. Grało się w każdym razie JOYSTICKIEM (patrz foto poniżej), zwanym przez dowcipnych MANIPULATOREM DRĄŻKOWYM, który był tym dla Atari, czym "STOŁOKULOTOCZNY POSUWACZ" (myszka z kulką) dla późniejszych pecetów.

Po kilku latach zgromadziliśmy ponad 1000 gier, które na początku ładowało się z kasety magnetofonowej, co trwało od 3 do 16 minut i nie zawsze kończyło się sukcesem. (dla młodszych pokoleń - TAK, żeby sobie zagrać w jedną grę, trzeba było czekać 16 minut, zanim się załaduje, żeby zagrać w inną trzeba było czekać kolejne 12, 6, czy 5 minut, zanim się załaduje. Nie sekund - MINUT!) A dziś już nerwa bierze i człowiek cały spanikowany, jak strona w internecie w ciągu pół sekundy się nie otworzy. A dodam, że czekając na załadowanie gry czy programu trzeba było przez te kilka czy kilkanaście minut słuchać upiornych dźwięków wydobywających się z magnetofonu. Byliśmy na początku jedynymi posiadaczami komputera na wsi, więc mieliśmy wtedy baaaaardzo dużo kolegów, którzy złazili się do nas całymi chmarami, ku "uciesze" naszych rodziców.

Z czasem zafascynował nasz też BASIC i poczyniliśmy jakieś nieśmiałe kroki z kierunku programowania w tym komputerowym języku. Dawało to sporo frajdy. Mnie wciągnął też atarowski program graficzny, który nazywał się KOALA i stworzyłam w nim wiele superowych obrazków, które oczywiście zapisywałam na kasetach. Niestety drukarki nie mieliśmy, bo być może coś by do dziś przetrwało.

Dzięki Atari, z którym szło się dogadać tylko po angielsku (dziś nie dość, że wszystko gotowe i nie trzeba znać żadnych tajnych komend, by obsługiwać kompa, że po polsku to jeszcze z obrazkami), chcąc nie chcąc musieliśmy się zapoznać z z grubsza z tym językiem (niestety nigdy nie mieliśmy w szkole angielskiego tylko rosyjski). Dawaliśmy radę nawet w grach tekstowych po angielsku przy pomocy słownika.


Magda gra joy'em zrobionym przez tatę, obok brat


Potem pojawiły się w naszym świecie tzw PECETY (PC), ale my trwaliśmy dzielnie przy Atari, bo zwyczajnie na PC nie było nas stać. W międzyczasie pojawił się nowy sposób zapisu danych na kasetach - turbo blizzard i wszystko zaczęło się szybciej ładować, ale dźwięki były jeszcze upiorniejsze. Potem kupiliśmy jakąś używaną stację dysków (dokładnie to kilka, zanim trafiliśmy na sprawną) i zaczęliśmy używać dyskietek. To był postęp. Wszystko ładowało się w kilkanaście sekund. Czy ktoś z was pamięta jeszcze dyskietki?

Gdy byłam już w szkole średniej Atari stało się już reliktem przeszłości (czytaj: lepiej było powiedzieć, że się nie ma komputera, niż że się ma ATARI). Jednak swój swojego znajdzie i my też bardzo szybko znaleźliśmy innych ataromaniaków na tzw scenie atari. Powstało wtedy bowiem wiele hm fanklubów w całej Polsce, którzy zaczęli z Atari robić różne sztuczki i osiągać nieosiągalne. Już ostatnie gry na Atari pisane nota bene przez nasz rzeszowsko-strzyżowski Avalon miały bajerancką grafikę i niezgorszy dźwięk jak na ośmiobitowe komputery. Poszczególne kluby (grupy fanów?) oczywiście - jak to w Polsce bywa - ze sobą rywalizowały i krytykowały się wzajemnie. Scena Atari prowadziła np świętą wojnę ze sceną Commodore, czyli każdy kto przyznał się, że ma w domu Commodore stawał się naszym wrogiem ;-) Co jakiś czas były organizowane zloty fanów, na które jednak nie jeździliśmy z braku kasy. Na bieżąco jednak wymieniliśmy się dyskietkami (wysyłając je pocztą w kopercie) z innymi świrusami. Było to dość interesujące zjawisko i fajny sposób na spędzanie czasu wolnego. Tyle tylko, że w swoim środowisku, w sensie wśród sąsiadów i szkolnych kolegów, byliśmy raczej takim UFO. Wszak normalni ludzi w naszym wieku chodzili raczej w czasie wolnym na dyskoteki i inne wiejskie potupaje tudzież oglądali ówczesne seriale typu Beverly Hills 90210, czy inne tego typu produkcje oraz słuchali disco polo albo Michaela Jacksona. Tymczasem ja czytałam czasopisma komputerowe, Wiedzę i życie oraz Świat Nauki i marzyłam by zostać pogromcą komputerów, poza tym siedziałam w książkach ucząc się i czytając wszystko, co się dało, uwielbiałam matematykę i biologię, słuchałam muzyki klasycznej albo "komputerowej", jeździłam na rowerze, biegałam, codziennie ćwiczyłam, chodziłam po górkach albo pływałam w rzece, w telewizji oglądałam jedynie programy przyrodnicze i inne popularno-naukowe oraz Archiwum X, nie rozumiałam większości rówieśników, a oni nie rozumieli mnie, bo normalne nastolatki tak się nie zachowują...


joy miał nie tylko "wajchę", ale też alternatywnie przyciski z boku


Kończąc podstawówkę z najlepszym wynikiem w klasie, chciałam pójść do liceum informatycznego, by robić to co lubię, ale rodzice mnie przekonali, że to głupi pomysł, bo po pierwsze daleko, a oni nie mieli kasy na bilety ani na internat, a po drugie BYŁAM DZIEWCZYNĄ! (powiedziała moja mama-ELEKTRYK hehe) Na początku lat 90-tych dziewczyny, szczególnie te z prowincji, trzymały się z dala od komputerów, a ja byłam za cienka w uszach (czytaj: cykor jakich mało) i nie powalczyłam o swoje."

To nie jest koniec tej historii, a jedynie jej fragment, dotyczący okresu nas tu najbardziej interesującego - okresu posiadania Atari. Pozwoliłem sobie zacytować obszerną część wpisu pani Magdy, za jej zgodą oczywiście, ale po resztę odsyłam do wspomnianego posta, bo jest równie ciekawym spojrzeniem na świat komputerów.

2022-03-31 00:00 by Kaz
komentarzy: 19
innuendo @2022-03-31 00:05:17
Bardzo ciekawe wspomnienia :)
Kaz @2022-03-31 00:17:11
Ja mam mnóstwo pytań o szczegóły tej historii, więc może uda się panią Magdę zaprosić na spotkanie zoomowe.
innuendo @2022-03-31 00:20:39
Dobrze, że p. Magda zwróciła uwagę na to, że w latach 90. dziewczyny trzymały się z dala od komputerów. Chętnie bym wymieniła doświadczenia, bo wiem, dlaczego działo się to w moim środowisku. Być może u p. Magdy było podobnie.
Santyago @2022-03-31 00:22:45
A u mnie było inaczej - dziewczyny przychodziły grać, szczególnie Zuza i Basia :) Dziś wiem, że nie koniecznie przychodziły pograć
Kaz @2022-03-31 00:29:26
U mnie we Wro żadne dziewczyny się nie garnęły do komputerów. Ani do grania, ani do programowania, tudzież innych czynności "cyfrowych". Same chłopaki w podstawówce, w liceum, w sąsiedztwie, na wakacjach na wsi też.
innuendo @2022-03-31 00:32:23
Ja się rwałam od samego początku, ale szkoła była taka a nie inna.
Kroll @2022-03-31 00:41:18
Ja dodam, że u nas tzn. w Przemyślu mieliśmy w liceum zajęcia z informatyki i to na komputerach Atari :) i też nie widziałem/nie pamiętam większego zainteresowania ze strony dziewczyn, byłoby fajnie zaprosić ją na zooma bo pisze o naszym rzeszowsko -strzyżowskim Avalonie :)
Bca @2022-03-31 02:42:30
@Kaz jak tu się daje lajka?
Xuio @2022-03-31 08:55:55
Ale fajny tekst
Kaz @2022-03-31 09:23:42
Bca - tutaj lajka dajesz komentarzem :D
anon @2022-03-31 10:37:33
Kurczę, też byłem takim odszczepieńcem... Świat Nauki, Wiedza i Życie...
martinez @2022-03-31 22:43:28
Tylko przypomnę, że jest wśród nas Lenore Underwood, pisząca pod aliasem Dropcheck. Lenore wspiera odtwarzanie sprzętu i peryferiów Atari, jest też autorką drobnego hardware do tych komputerów. Jej strona domowa i sklepik: https://www.bitsofthepast.com
martinez @2022-03-31 22:46:42
Za niecały miesiąc przypada jedenasta rocznica śmierci Alison Challis aka techie_alison. Alison była miłośniczką i zbieraczem Atari z dużą techniczną wiedzą. Skonstruowała m.in. popularny adapter PeST umożliwiający podłączenie do Atari myszki PS/2, oraz późniejszy JeST obsługujący pada do Playstation.
Alison zginęła tragicznie prowadząc szybki motocykl, który notabene wcześniej sama rozłożyła na części i stuningowała do własnych upodobań. Jej partner życiowy utrzymuje stronę in memoriam: http://lifewithoutalison.blogspot.com
jhusak @2022-03-31 23:02:37
Bardzo ciężko się to czyta (o Alison Challis), przygnębiające... Może to też być destrukcyjne, życie toczy się dalej przecież ...
gorgh @2022-04-01 16:29:57
bardzo fajny wpis i fajne wspomnienia, ciekawe, że w epoce Facebooka i Insta Stories ludzie prowadzą jeszcze blogi osobiste
Atarimuzeum @2022-04-04 12:00:23
Bardzo fajne opowiadanie!
Kaz @2022-04-04 12:36:19
Atarimuzeum - a które to muzeum Atari mamy zaszczyt tu gościć w komentarzach? Pozdrawiam.
ATARImuzeum @2022-04-10 13:12:56
Na razie chyba jedyne jakie ma powstać :)
W Poznaniu :)
Kaz @2022-04-12 22:41:57
A to Ty! :D Pozdrawiam serdecznie.
nickname
e-mail / website (opcjonalnie)
Aktualne tematy
Scandoublery i upscalery (163)
ostatni: 03-03-2024 22:08, CharlieChaplin
Nowe Koperty Do Gier-DONKEYKONGJU... (197)
ostatni: 03-03-2024 19:53, Santyago
Moje materiały wideo z grami na A... (190)
ostatni: 03-03-2024 09:33, nowy80
Najmniejsze na świecie Atari 8-bi... (96)
ostatni: 02-03-2024 00:08, thewasp
Toms 720 Zaxon robi (70)
ostatni: 01-03-2024 23:22, as...
Fajny chip wczoraj słyszałem (309)
ostatni: 01-03-2024 17:53, jhusak
The400 (30)
ostatni: 01-03-2024 15:10, takron27
Atari 2600+ (7)
ostatni: 01-03-2024 09:49, VLX
ECI+CART przedłużacz... (139)
ostatni: 01-03-2024 09:44, takron27
Moduły Turbo do Atari 1050 (485)
ostatni: 01-03-2024 07:59, Zenon
Sztab dla Warszawy (18)
ostatni: 01-03-2024 04:11, as...
RMT hacking (152)
ostatni: 29-02-2024 22:51, emkay
K/Z obudowy A8Pico (1)
ostatni: 29-02-2024 16:07, markit
K/800XE/65XE(ECI)/130XE (2)
ostatni: 29-02-2024 15:16, Demorgh
Atarowe serwery Discord (13)
ostatni: 28-02-2024 20:42, gorgh

Kategorie Forum Atarum

Użytkowników: 2765
Ostatnio zarejestrowany: saint77
Postów ostatniej doby: 8

Spotkania i zloty / Meetings & Parties

Najbliższe imprezy
link do naszych spotkań online, zapraszamy do odwiedzenia kanału zoom również przez kod QR:

KWAS

Kalendarz AOL


Społeczność/Community


Rozmawiali
Wywiad z Mariuszem Jaroszem i Kaz (11)
Wywiad Dracona z Mr. Bacardim i Kaz (12)
Tomasz Dajczak i Kaz (21)
Lech Bąk i "Świat Młodych" i Kaz (26)
Michał "Mike" Jaskuła i Kaz (6)
F#READY i Dracon (22)
Daniel „Arctus” Kowalski i Dracon (25)
KATOD i TDC (15)
Mariusz Wojcieszek i "Adam" (17)
Romuald Bacza i Ramos (16)
Śledzenie Amentesa i Larek (9)
Leszek Łuciów i Charlie Cherry (17)
TO JUŻ ZA TOBĄ: rozmowa z Bobem Pape i cpt. Misumaru Tenchi (39)
Rob Jaeger i Emu (53)
Jacek "Tabu" Grad i Dracon (0)
Alexander "Koma" Schön i Kaz (0)
Maciej Ślifirczyk i Charlie Cherry (0)
Jarek "Odyniec1" Wyszyński i Kaz (0)
Marek Bojarski i Kaz (0)
Olgierd Niemyjski i Ramos (0)
«« nowszestarsze »»

Stragan
Nowe, pojemniejsze RAM-Carty oferuje Kaz (21)
"mouSTer" czyli myszka ST oferuje Kaz (30)
Atari USBJoy Adapter oferuje Jakub Husak (0)
Programy: Kolony 2106 oferuje Kaz (7)
Sprzęt: rozszerzenia oferuje Lotharek (23)
Gadżety: naklejki, pocztówki oferuje Sikor (11)
Sprzęt: cartridge RAM-CART oferuje Zenon (7)
Miejsce na drobne ogłoszenia kupna/sprzedaży oferuje Kaz (58)
Sprzęt: interfejs SIO2IDE oferuje Piguła (0)
Sprzęt: interfejs SIO2SD oferuje Piguła (33)

Użytki/Utils
Sprzęt/Hardware

Wynalazki
Atari i Bluetooth napisał Kaz (34)
SIO2PC-USB napisał Larek (45)
Nowe SIO2SD napisał Larek (0)
SIO2SD w CA12 napisał Urborg (12)
Ratowanie ATMEL-ów napisał Yoohaas (12)
Projektowanie cartów napisał Zenon (12)
Joystick do Atari napisał Larek (54)
Tygrys Turbo napisał Kaz (11)
Testowałem "Simple Stereo" napisał Zaxon (5)
Rozszerzenie 1MB napisał Asal (20)
Joystick trzyprzyciskowy napisał Sikor (18)
Moje MyIDE oraz SIO2PC na USB napisał Zaxon (16)
Jak wykonać płytkę drukowaną? napisał Zaxon (26)
Rozszerzenie 576kB napisał Asal (36)
Soczyste kolory napisał scalak (29)
XEGS Box napisał Zaxon (13)
Atari w różnych rolach napisał Różyk (9)
SIO2IDE w pudełku napisał Kaz (5)
Atari steruje tokarką napisał Kaz (15)
DarkMouse napisał Kaz (7)
«« nowszestarsze »»